Laureatką konkursu "Innowacja jest kobietą" została badaczka z EIT+ |

Dr Kamila Stokowa-SoÅ‚tys zwyciężyÅ‚a w konkursie „Innowacja jest KobietÄ…” Fundacji Kobiety Nauki. Jury nagrodziÅ‚o jÄ… za projekt zastosowania antybiotyku bacytracyny w leczeniu chorób o podÅ‚ożu wirusowym (zapalenie wÄ…troby, polio, a nawet wirus HIV).
Fundacja Kobiety Nauki ogÅ‚osiÅ‚a konkurs, którego celem byÅ‚o wyÅ‚onienie mÅ‚odych badaczek bÄ™dÄ…cych autorkami lub wspóÅ‚autorkami rozwiÄ…zania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiÄ…zania. Dr Kamila Stokowa-SoÅ‚tys zostaÅ‚a nagrodzona za projekt "Zastosowanie antybiotyku do degradacji niepożądanego RNA", który byÅ‚ prowadzony we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ w ramach projektu pn. „Biotechnologie
i zaawansowane technologie medyczne - BioMed”.
Laureatka na co dzieÅ„ pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego w ZakÅ‚adzie Chemii Biologicznej oraz wspóÅ‚tworzy ZespóÅ‚ cChemii Bionieorganicznej i Biomedycznej. Jak zaznaczyÅ‚o jury podczas ogÅ‚aszania wyników – zgÅ‚oszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców (skala makro) oraz ma szanse rozwiÄ…zać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia”.
Co to oznacza?
Fundacja Kobiety Nauki podkreśla przede wszystkim, że zaletą proponowanego rozwiązania jest fakt, że związek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi
i zwierzÄ…t – co stanowi jego przewagÄ™ nad nowo syntetyzowanymi zwiÄ…zkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leki wymaga dÅ‚ugotrwaÅ‚ych badaÅ„ i dużych nakÅ‚adów finansowych. Nowe zastosowanie bacytracyny polega na wykorzystaniu nowych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególnoÅ›ci w leczeniu chorób o podÅ‚ożu wirusowym, przez co daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wÄ…troby, polio, czy też wirus HIV. DziÄ™ki zastosowaniu miejscowemu można zwalczać szybko namnażajÄ…ce siÄ™ wirusy DNA, np. wirusy opryszczki.
Badania prowadzone byÅ‚y w ramach projektu WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed” (POIG 01.01.02-02-003/08-00) finansowanego ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, DziaÅ‚anie 1.1.2.
Fundacja Kobiety Nauki ogÅ‚osiÅ‚a konkurs, którego celem byÅ‚o wyÅ‚onienie mÅ‚odych badaczek bÄ™dÄ…cych autorkami lub wspóÅ‚autorkami rozwiÄ…zania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiÄ…zania. Dr Kamila Stokowa-SoÅ‚tys zostaÅ‚a nagrodzona za projekt "Zastosowanie antybiotyku do degradacji niepożądanego RNA", który byÅ‚ prowadzony we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ w ramach projektu pn. „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed”. Laureatka na co dzieÅ„ pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego w ZakÅ‚adzie Chemii Biologicznej oraz wspóÅ‚tworzy ZespóÅ‚ cChemii Bionieorganicznej i Biomedycznej. Jak zaznaczyÅ‚o jury podczas ogÅ‚aszania wyników – zgÅ‚oszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców (skala makro) oraz ma szanse rozwiÄ…zać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia”. Co to oznacza? Fundacja Kobiety Nauki podkreÅ›la przede wszystkim, że zaletÄ… proponowanego rozwiÄ…zania jest fakt, że zwiÄ…zek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierzÄ…t – co stanowi jego przewagÄ™ nad nowo syntetyzowanymi zwiÄ…zkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leki wymaga dÅ‚ugotrwaÅ‚ych badaÅ„ i dużych nakÅ‚adów finansowych. Nowe zastosowanie bacytracyny polega na wykorzystaniu nowych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególnoÅ›ci w leczeniu chorób o podÅ‚ożu wirusowym, przez co daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wÄ…troby, polio, czy też wirus HIV. DziÄ™ki zastosowaniu miejscowemu można zwalczać szybko namnażajÄ…ce siÄ™ wirusy DNA, np. wirusy opryszczki. Badania prowadzone byÅ‚y w ramach projektu WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed” (POIG 01.01.02-02-003/08-00) finansowanego ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, DziaÅ‚anie 1.1.2.
Czy wiesz, że ...Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA. Zobacz również |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|