Mechaniczna aktywność żelu DNA
|
Para naukowców z UC Santa Barbara opracowaÅ‚a najnowszej generacji dynamiczny żel - który dziÄ™ki podÅ‚ożu DNA jak i konsumpcji adenozynotrójfosforanu (ATP), generuje wÅ‚asne aktywne mechanizmy wewnÄ™trzne prowadzÄ…ce do zmian w jego elastycznoÅ›ci i ksztaÅ‚cie. Å»el pretenduje do miana materii z rodzaju inteligentnych.
Reakcja żelu DNA na stymulacjÄ™ jest analogiczna do reakcji komórki na bodziec. Sam żel skÅ‚ada siÄ™ ze sztucznych nanorurek DNA poÅ‚Ä…czonych ze sobÄ… elastycznymi nićmi DNA, sÅ‚użącymi jako podÅ‚oże dla motorów molkularnych. Kontrola sztywnoÅ›ci niniejszych nanorurek, ustalenie sposobu jak i zakrsu ich sieciowania, pozwala z kolei precyzować stopieÅ„ rakcyjnoÅ›ci żelu na stymulacjÄ™. Å»el DNA w odpowiedzi na ATP, wyzwala wygenerowanÄ… - szybszÄ… i bardziej wzmożonÄ… siÅ‚Ä™, niźli ma to miejsce w dotychczas wytwarzanych inteligentnych żelach na bazie syntetycznych polimerów.
CaÅ‚ość opracowanej metody jest wyjÄ…tkowa, gdyż umożliwia budowÄ™ nanoskopijnych wÅ‚ókien dla osiÄ…gniÄ™cia konkretnej specyfikacji.
W swym badaniu naukowcy wykorzystując bakteryjne białko motoryczne - FtsK50C, uzyskali rekację żelu DNA identyczną do reakcji cytoszkieletu oddziaływującego na białko motoryczne miozyny - poprzez aktywne kurczenie się i usztywnianie. Badania nad mechaniczną aktywnością żelu DNA mogłyby tym samym przyczynić się dla pozyskania szeregu informacji na temat działania cytoszkieletu.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji