Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Para naukowców z UC Santa Barbara opracowała najnowszej generacji dynamiczny żel - który dzięki podłożu DNA jak i konsumpcji adenozynotrójfosforanu (ATP), generuje własne aktywne mechanizmy wewnętrzne prowadzące do zmian w jego elastyczności i kształcie. Żel pretenduje do miana materii z rodzaju inteligentnych.

Reakcja żelu DNA na stymulację jest analogiczna do reakcji komórki na bodziec. Sam żel  składa się ze sztucznych nanorurek DNA połączonych ze sobą elastycznymi nićmi DNA, służącymi jako podłoże dla motorów molkularnych. Kontrola sztywności niniejszych nanorurek, ustalenie sposobu jak i zakrsu ich sieciowania, pozwala z kolei precyzować stopień rakcyjności żelu na stymulację. Żel DNA w odpowiedzi na ATP, wyzwala wygenerowaną - szybszą i bardziej wzmożoną siłę, niźli ma to miejsce w dotychczas wytwarzanych inteligentnych żelach na bazie syntetycznych polimerów.

Całość opracowanej metody jest wyjątkowa, gdyż umożliwia budowę nanoskopijnych włókien dla osiągnięcia konkretnej specyfikacji.

W swym badaniu naukowcy wykorzystując bakteryjne białko motoryczne - FtsK50C, uzyskali rekację żelu DNA identyczną do reakcji cytoszkieletu oddziaływującego na białko motoryczne miozyny - poprzez aktywne kurczenie się i usztywnianie. Badania nad mechaniczną aktywnością żelu DNA mogłyby tym samym przyczynić się dla pozyskania szeregu informacji na temat działania cytoszkieletu.

Źródło: nanonet.pl.



Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres