EIT+ || Metale ziem rzadkich przyciągają międzynarodowych ekspertów do Wrocławia. Konferencja REMAT 2013 w EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

nano.eitplus.pl

O projekcie O projekcie Struktura zadań Zespół realizujący Folder promocyjny Departamentu Nanotechnologii Obszary badań Nanomateriały Nanotechnologie Nanoinżynieria Zadania badawcze ZADANIE 1.1 ZADANIE 1.2 ZADANIE 1.3 ZADANIE 1.4 ZADANIE 1.5 ZADANIE 1.6 ZADANIE 2.1 ZADANIE 2.2 ZADANIE 2.3 ZADANIE 2.4 ZADANIE 3. ZADANIE 4. ZADANIE 5.1 ZADANIE 5.2 ZADANIE 5.3 ZADANIE 5.4 ZADANIE 5.6 ZADANIE 6. ZADANIE 7. ZADANIE 8.1 ZADANIE 8.2 ZADANIE 9.1 ZADANIE 9.2 ZADANIE 9.3 ZADANIE 11.1 ZADANIE 11.2 ZADANIE 11.3 ZADANIE 11.4 ZADANIE 12.1 ZADANIE 12.2 ZADANIE 13 ZADANIE 14 Wydarzenia Aktualności Wynalazki Wynalazki Nagrody dla naszych technologii Lista publikacji Kontakt Mapa dojazdu

Metale ziem rzadkich przyciągają międzynarodowych ekspertów do Wrocławia. Konferencja REMAT 2013 w EIT+



W dniach 26-28 kwietnia 2013 r. we Wrocławskiem Centrum Badań EIT+ odbędzie się międzynarodowa Konferencja REMAT 2013 na temat geologii, zastosowania, technologii oczyszczania oraz recyklingu ziem rzadkich. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


Wydarzenie to stanowi kolejną część cyklu konferencji organizowanych na ten temat we Wrocławiu. Podczas spotkania naukowcy oraz przedstawiciele biznesu zastanowią się, jak wykorzystać pierwiastki ziem rzadkich w rozwoju polskiej gospodarki i krajowej innowacyjności.

Grupa pierwiastków okreÅ›lana jako metale ziem rzadkich staÅ‚a siÄ™ bardzo poszukiwana w zwiÄ…zku z rozwojem nowoczesnych technologii oraz koniecznoÅ›ciÄ… redukcji emisji dwutlenku wÄ™gla. Metale ziem rzadkich sÄ… wykorzystywane w produktach wysokiej technologii. Spotkamy je w takich urzÄ…dzeniach, jak monitory, telewizory, telefony komórkowe, czy w tak dzisiaj popularnych iPod-ach. Stosowane sÄ… też w procesach chemicznych, np. jako katalizator przemysÅ‚owy w rafinacji ropy naftowej.

Niektóre z nich wystÄ™pujÄ… w dużej iloÅ›ci w skorupie ziemskiej, lecz bardzo rzadko w takiej koncentracji, która uzasadniaÅ‚aby ich wydobycie. Dostawy Å›wiatowe tych pierwiastków pochodzÄ… gÅ‚ównie z Chin, które w ostatnich latach ograniczyÅ‚y dostawy produktów ziem rzadkich na rynek Å›wiatowy. Już w 2004 r. Chiny wprowadziÅ‚y roczne kontyngenty iloÅ›ciowe w eksporcie produktów ziem rzadkich, a w 2010 r. kontyngenty te zostaÅ‚y zmniejszone o 40 proc. Reakcja rynku byÅ‚a natychmiastowa. W latach 2009 – 2010 przeciÄ™tna cena ziem rzadkich pÅ‚acona przez nabywców spoza Chin wzrosÅ‚a - w przypadku niektórych surowców nawet dziesiÄ™ciokrotnie.

Skutki tych dziaÅ‚aÅ„ w najwiÄ™kszym stopniu odczuwajÄ… branże, w których produkty ziem rzadkich sÄ… wykorzystywane do produkcji gotowych wyrobów lub w zastosowaniach przemysÅ‚owych, np. jako katalizator. Polska nie znajduje siÄ™ w grupie najwiÄ™kszych importerów produktów ziem rzadkich, jednakże jeżeli chcemy myÅ›leć o rozwoju gospodarczym, innowacyjnoÅ›ci i przede wszystkim o produkcji z zastosowaniem technologii o niskiej emisji zwiÄ…zków wÄ™gla, która może być kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarki polskiej w przyszÅ‚oÅ›ci, to konieczne jest wypracowanie spójnej strategii dziaÅ‚aÅ„ w tym obszarze.

Taki jest cel Konferencji REMAT 2013. MiÄ™dzynarodowe spotkanie ma upowszechnić wiedzÄ™ z zakresu najbardziej aktualnych zagadnieÅ„ naukowych z dziedziny fizyki i chemii pierwiastków ziem rzadkich (lantanowców i aktynowców), ale również pokazać techniki i praktyczne zastosowanie tych substancji. Zaproszeni prelegenci podzielÄ… siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… z zakresu wytwarzania materiaÅ‚ów ziem rzadkich oraz badaÅ„ nad ich podstawowymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami optycznymi, elektrycznymi i magnetycznymi.

Ponadto celem konferencji jest kontynuacja miÄ™dzynarodowych kontaktów badawczych i handlowych oraz wspóÅ‚praca w obszarze surowcowych grup roboczych w ramach: Europejskiego Partnerstwa dla Innowacji - Innovation Partnership in NonEnergy Raw Materials for a Modern Society, jak również partnerstwa polskiego na rzecz wÅ‚Ä…czenia siÄ™ w prace konsorcjum miÄ™dzynarodowego starajÄ…cego siÄ™ o udziaÅ‚ we wspólnocie wiedzy i innowacji (KIC Raw Materials Labs).

GÅ‚ówne tematy konferencji oscylować bÄ™dÄ… zatem wÅ›ród takich zagadnieÅ„ jak: nowe materiaÅ‚y, technologie i zastosowania ziem rzadkich; geologia i zasoby ziem rzadkich; rafinacja i recykling pierwiastków ziem rzadkich. Wobec czego do WrocÅ‚awia w tych dniach przyjadÄ… znawcy i wybitni naukowcy od lat specjalizujÄ…cy siÄ™ w powyższej problematyce. To m.in. prof. Georges Boulon (specjalista od budowy i zastosowania laserów medycznych i militarnych, wykorzystujÄ…cych lantanowce, w szczególnoÅ›ci jony neodymu i iterbu, doktor honoris causa Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego), prof. Renata Reisfeld (wybitny ekspert z dziedzin materiaÅ‚ów luminescencyjnych, w szczególnoÅ›ci materiaÅ‚ów poprawiajÄ…cych konwersjÄ™ Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego na energiÄ™ elektrycznÄ…) oraz prof. Jorma Holsa (uznany na Å›wiecie ekspert w zakresie tzw. materiaÅ‚ów fosforyzujÄ…cych).

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie również realizowany przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ projekt „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiaÅ‚ach - NanoMat". Polega on na rozwijaniu badaÅ„ naukowych oraz opracowywaniu innowacyjnych technologii niezbÄ™dnych do prawidÅ‚owego rozwoju gospodarki.  Tematyka projektu jest bardzo szeroka i obejmuje trzy komplementarne kierunki: nanomateriaÅ‚y, nanotechnolgie i technologie generatywne.

Organizatorami REMAT 2013 we Wrocławiu są:
- Wrocławskie Centrum Badań EIT+
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu
- Uniwersytet Wrocławski
- MiÄ™dzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur we WrocÅ‚awiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Politechnika Wrocławska.

Złotym sponsorem jest KGHM Miedź S.A., platynowym sponsorem wydarzenia jest firma LABSOFT - Krzysztof Herman,a srebrnym sponsorem firma Skotan.

Więcej informacji na stronie internetowej www.remat2013.pl.

 

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres