Michał Nikodem z Departamentu Nanotechnologii EIT+ wyróżniony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej
|
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyróżniła naukowca z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Grant na rozwój innowacyjnej technologii laserowej, służącej do detekcji gazów w powietrzu i monitorowania stężenia metanu, otrzymał dr Michał Nikodem z Departamentu Nanotechnologii.
Naukowiec EIT+ jest jednym z szesnastu badaczy, wyróżnionych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Homing Plus. To inicjatywa adresowana do naukowców, którzy posiadają tytuł doktorski i pracują na zagranicznych uczelniach. Granty przyznawane w ramach Homing Plus mają ich zachęcić do kontynuowania kariery w Polsce.
Michał Nikodem przez ostatnie dwa lata pracował nad technologiami laserowego badania stężeń gazów w powietrzu na jednej z najlepszych uczelni świata – amerykańskim Princeton University. Wszystko w ramach stażu podoktorskiego, który rozpoczął w 2010 r.
- W 2007 r. obroniłem pracę doktorską na Politechnice Wrocławskiej, którą przygotowałem pod opieką prof. Krzysztofa Abramskiego. Profesor Abramski jest liderem dwóch zadań badawczych realizowanych w ramach projektu Nanomat i to właśnie pomogło mi nawiązać kontakt z EIT+ – opowiada Michał Nikodem. – W 2011 r., już jako postdoc w Princeton, odwiedziłem kampus na Praczach i spotkałem się z dr. inż. Łukaszem Nieradko, dyrektorem Departamentu Nanotechnologii EIT+. Na początku 2012 r. spotkaliśmy się ponownie, tym razem w USA i kilka miesięcy później podjąłem decyzję o powrocie do Polski. Możliwość uruchomienia laboratorium w budynku 1BC już w połowie 2013 r. była kluczowym argumentem przy podejmowaniu decyzji o powrocie – dodaje nasz naukowiec.
Do zespołu EIT+ Michał Nikodem dołączył w grudniu 2012 r. Tworzy laboratorium oraz grupę badawczą, której celem jest projektowanie i budowanie prototypowych laserowych urządzeń pomiarowych, służących m.in. do monitorowania stężenia gazów. Jednocześnie pozostaje związany z Uniwersytetem w Princeton, gdzie posiada status Visiting Research Collaborator. Na czym będą polegały badania kierowane przez Michała Nikodema?
- W obecności metanu w atmosferze propagacja światła o charakterystycznej, dobrze określonej dla tego gazu długości fali zostaje zaburzona. Ta właściwość pozwala mierzyć stężenie metanu w powietrzu na podstawie pomiaru czasu propagacji światła w atmosferze. Technikę tę można wykorzystać zarówno w badaniach podstawowych (metan ma bowiem duży wpływ na klimat na ziemi), jak również w pracach dla przemysłu np. do monitorowania powietrza wokół instalacji wydobywających gaz ze skał łupkowych – wyjaśnia naukowiec EIT+.
Na zdjęciu: Michał Nikodem w trakcie pracy nad technologią laserową.
ZOBACZ TEŻ: Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla pracownika Departamentu Nanotechnologii EIT+.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji