Na czym polega biobankowanie? Zapraszamy na wykład dr. Łukasza Kozery, szefa Biobanku EIT+
|
Od jednej łyżki stołowej krwi do nowych, innowacyjnych i skutecznych lekarstw? To możliwe. W jaki sposób? Dzięki biobankom i analizom, które lekarze mogą prowadzić mając do dyspozycji materiał biologiczny pacjentów z różnych grup wiekowych i zawodowych. O tajemnicach biobankowania opowie szef Biobanku EIT+ dr Łukasz Kozera podczas wykładu, który odbędzie się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2013.
Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oficjalnie rozpoczął działalność w październiku 2012 r. W ciągu niecałego roku pracy badanie w Biobanku przeszło prawie tysiąc pacjentów.
O znaczeniu biobankowania dla współczesnej medycyny i tajemnicach tego typu pracy badawczej opowie Państwu dr Łukasz Kozera, który kieruje utworzonym przez nas Biobankiem. Jego wykład (organizowany w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2013) odbędzie się 20 września, czyli w najbliższy piątek, o godz. 10 w sali konferencyjnej Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ przy ul. Stabłowickej 147 we Wrocławiu (mapa: http://goo.gl/3ENgXs). Serdecznie zapraszamy!
Poniżej znajdą Państwo abstrakt wykładu dr. Łukasza Kozery:
Biobanki są niezbędne dla rozwoju nauk medycznych
"W dzisiejszych czasach istnienie biobanków jest niezbędne dla rozwoju nauk biomedycznych. W krajach Unii Europejskiej biobanki tworzone są na terenie większości Uniwersytetów lub dużych Szpitali Klinicznych. Na Dolnym Śląsku brak jest biobanku, który wspomagałby rozwój nauki, dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie z Państwem utworzyć ten projekt, po to aby aktywnie wspierać Zespoły Naukowe z terenu Wrocławia i całej Polski.
Biobank jest miejscem, gdzie zarówno pacjenci cierpiący na określone jednostki chorobowe, jak i osoby zdrowe, które zamieszkują na danym terenie, mogą oddać bezpłatnie materiał biologiczny do badań naukowych. Badania te w przyszłości umożliwią szybszą diagnostykę i leczenie chorób występujących zarówno często jak i rzadko w naszej populacji. W biobanku gromadzimy miedzy innymi próbki krwi z których następnie można wyizolować DNA, RNA, surowicę i osocze, czy też komórki jednojądrzaste. Im większa ilość zgromadzonego materiału biologicznego, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych. Placówki biobanku są zobowiązane do przechowywania próbek biologicznych i informacji medycznej pobranych od swoich pacjentów zgodnie z wymogami jakie stawiają przed nami przepisy Unii Europejskiej zdefiniowane przez organizację OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Wykład na Dolnośląskim Festiwalu Nauki ma za zadanie przybliżyć Państwu zasady funkcjonowania Biobanku Wrocławskiego Centrum Badan EIT+ oraz wskazać bezpośrednie korzyści dla każdego pacjenta, jak choćby możliwość wykonania darmowych badań przesiewowych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych".
***
Przypominamy też, że na badanie w Biobanku można się zarejestrować on-line za pośrednictwem strony www.biobank.eitplus.pl.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...
więcej informacji