Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA zaprojektowali cząstki, które potrafią produkować białka, pod wpływem światła ultrafioletowego.

Leki składające się z białek dają obiecujące wyniki w leczeniu raka, ale są kłopotliwe w podawaniu, ponieważ organizm rozkłada je, zanim dotrą do swojego celu.

Aby ominąć tę przeszkodę, grupa badaczy z MIT opracowała nowy rodzaj nanocząstki, która potrafi syntetyzować proteiny na zawołanie. Gdy "fabryka białek" dotrze do swojego celu, naukowcy mogą uruchomić syntezę protein, oświetlając nanocząstki światłem ultrafioletowym.

Avi Schroeder, pracownik David H. Koch Institute for Integrative Cancer Research w MIT oraz autor artykułu opublikowanego w NanoLetters, twierdzi, że cząstki te mogłyby zostać użyte do dostarczenia niewielkich protein, które zabijają komórki rakowe, a później także większych białek, takich jak przeciwciała, które aktywują układ odpornościowy do niszczenia guzów.

- To pierwszy dowód na to, że możliwe jest syntetyzowanie nowych związków chemicznych z obojętnych materiałów znajdujących się wewnątrz ludzkiego ciała - mówią Avi Schroeder oraz Daniel Anderson, adiunkt nauk medycznych i technologii oraz inżynierii chemicznej.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres