Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej opracowali metodę tworzenia nano-wulkanów za pomocą światła przechodzącego przez „kryształową kulę” wykonaną z syntetycznego polimeru. Nano-wulkany, które są puste w środku, mogą gromadzić w swym wnętrzu różnorakie materiały, co stwarza możliwość zastosowania ich w nowych technikach dostarczania leków.

Naukowcy tworzą nano-wulkany umieszczając sferyczne, przezroczyste polimerowe nanocząstki bezpośrednio na płaskiej, cienkiej warstwie materiału. Przechodzące przez te nanosfery światło jest rozpraszane, tworząc określone wzory na warstwie, wykonanej z fotoaktywnego materiału, który ulega przemianie chemicznej w miejscach naświetlonych. Po zanurzeniu w płynnym roztworze naświetlone fragmenty są wypłukiwane, a to co zostaje przybiera kształt nanoskalowego wulkanu.

Kształt i wymiary nano-wulkanów można modyfikować poprzez zmiany średnic sferycznych nanocząstek lub długości fal światła, które przez nie przechodzi. Rozmiar wnętrza nano-wulkanu i średnicę jego „krateru” można precyzyjnie ustalić, co ma znaczenie w razie wykorzystania tej struktury jako transportera leków, ponieważ pozwala to na dokładne wyliczenie ilości przenoszonego leku oraz określenie sposobu jego uwolnienia po dotarciu do miejsca docelowego.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres