Nano-wulkany tworzone za pomocą światła
|
Naukowcy z uniwersytetu stanowego Karoliny PóÅ‚nocnej opracowali metodÄ™ tworzenia nano-wulkanów za pomocÄ… Å›wiatÅ‚a przechodzÄ…cego przez „krysztaÅ‚owÄ… kulÄ™” wykonanÄ… z syntetycznego polimeru. Nano-wulkany, które sÄ… puste w Å›rodku, mogÄ… gromadzić w swym wnÄ™trzu różnorakie materiaÅ‚y, co stwarza możliwość zastosowania ich w nowych technikach dostarczania leków.
Naukowcy tworzÄ… nano-wulkany umieszczajÄ…c sferyczne, przezroczyste polimerowe nanoczÄ…stki bezpoÅ›rednio na pÅ‚askiej, cienkiej warstwie materiaÅ‚u. PrzechodzÄ…ce przez te nanosfery Å›wiatÅ‚o jest rozpraszane, tworzÄ…c okreÅ›lone wzory na warstwie, wykonanej z fotoaktywnego materiaÅ‚u, który ulega przemianie chemicznej w miejscach naÅ›wietlonych. Po zanurzeniu w pÅ‚ynnym roztworze naÅ›wietlone fragmenty sÄ… wypÅ‚ukiwane, a to co zostaje przybiera ksztaÅ‚t nanoskalowego wulkanu.
KsztaÅ‚t i wymiary nano-wulkanów można modyfikować poprzez zmiany Å›rednic sferycznych nanoczÄ…stek lub dÅ‚ugoÅ›ci fal Å›wiatÅ‚a, które przez nie przechodzi. Rozmiar wnÄ™trza nano-wulkanu i Å›rednicÄ™ jego „krateru” można precyzyjnie ustalić, co ma znaczenie w razie wykorzystania tej struktury jako transportera leków, ponieważ pozwala to na dokÅ‚adne wyliczenie iloÅ›ci przenoszonego leku oraz okreÅ›lenie sposobu jego uwolnienia po dotarciu do miejsca docelowego.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji