EIT+ || Nanobiotechnologia w leczeniu oparzeń
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

TerapiÄ™ fotodynamicznÄ… oraz terapiÄ™ opartÄ… na wykorzystaniu ekstraktów roÅ›linnych u pacjentów z poważnymi ranami oparzeniowymi analizuje zespóÅ‚ kierowany przez dr. Mariusza Grinholca na MiÄ™dzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu GdaÅ„skiego i GdaÅ„skiego Uniwersytetu Medycznego.

„Oparzenia i rany chroniczne sÄ… ciężkimi urazami, które mogÄ… prowadzić do częściowej utraty tkanki i pÅ‚ynów tkankowych. CzÄ™sto sÄ… one miejscem zakażenia i przyczynÄ… bólu, mogÄ… prowadzić do Å›mierci pacjentów. Gojenie siÄ™ ran jest zÅ‚ożonym procesem wystÄ™pujÄ…cych po sobie różnych etapów takich jak: krzepniÄ™cie, reakcja zapalna, ziarninowanie, pokrycie nabÅ‚onkiem, synteza kolagenu i przebudowa tkanki. Proces ten jest wciąż tematem licznych prac naukowych” – powiedziaÅ‚ PAP dr Grinholc.

WyjaÅ›niÅ‚, że czynnikami etiologicznymi, które najczęściej wywoÅ‚ujÄ… ostre zakażenia ran oparzeniowych sÄ… wszechobecnie wystÄ™pujÄ…ce patogeny takie jak: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, czy grzyby z rodzaju Candida - przede wszystkim Candida albicans.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres