Nanocząstki podawane donosowo mają pomóc w leczeniu choroby Parkinsona
|
Naukowcy z Northeastern University w Bostonie opracowujÄ… metodÄ™ terapii genowej, która w przyszÅ‚oÅ›ci może powstrzymać rozwój choroby Parkinsona. Innowacyjność tej metody polega na donosowym podawaniu nanoczÄ…stek zawierajÄ…cych gen, który jest w stanie uratować obumierajÄ…ce neurony w mózgu.
Parkinson to destrukcyjne zaburzenie neurodegeneracyjne spowodowane obumieraniem neuronów dopaminergicznych w newralgicznej części mózgu, zwanej istotÄ… czarnÄ…. DostÄ™pne na rynku leki uzupeÅ‚niajÄ… niedobór dopaminy, traconej z powodu zaburzeÅ„ funkcjonowania neuronów dopaminergicznych, ale nie rozwiÄ…zujÄ… istoty problemu.
Celem badaÅ„ naukowców z Bostonu jest znalezienie sposobu na wykorzystanie potencjaÅ‚u tzw. czynnika neurotroficznego pochodzenia glejowego (GDNF) w leczeniu Parkinsona. GDNF to biaÅ‚ko wspomagajÄ…ce funkcjonowanie i rozwój neuronów dopaminergicznych, oraz bÄ™dÄ…ce w stanie chronić te neurony przed uszkodzeniem i przywracać prawidÅ‚owe dziaÅ‚anie uszkodzonych i umierajÄ…cych neuronów. Skuteczność GDNF jest jednak ograniczana przez niezdolność do przekroczenia bariery krew-mózg, wobec czego stosuje siÄ™ wstrzykiwanie bezpoÅ›rednio do mózgu. W celu unikniÄ™cia zabiegów chirurgicznych naukowcy testujÄ… na zwierzÄ™tach metodÄ™ donosowego dostarczania GDNF z pominiÄ™ciem bariery krew-mózg. Metoda ta chroni również neurony dopaminergiczne przed uszkodzeniem przez neurotoksynÄ™, zwanÄ… 6-hydroksydopaminÄ… (6-OHDA). Podczas testów wykorzystane zostaÅ‚y nanoczÄ…stki opracowane przez firmÄ™ Copernicus Therapeutics z Cleveland, które sÄ… zdolne do transfekcji plazmidu przenoszÄ…cego gen GDNF do komórek. Badania wykazaÅ‚y, że nanoczÄ…stki podane donosowo szczurom zwiÄ™kszyÅ‚y ekspresjÄ™ GDNF w mózgu na dÅ‚uższy czas, bez koniecznoÅ›ci czÄ™stego ponownego dozowania.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...
więcej informacji