Nanocząstki podawane donosowo mają pomóc w leczeniu choroby Parkinsona
|
Naukowcy z Northeastern University w Bostonie opracowują metodę terapii genowej, która w przyszłości może powstrzymać rozwój choroby Parkinsona. Innowacyjność tej metody polega na donosowym podawaniu nanocząstek zawierających gen, który jest w stanie uratować obumierające neurony w mózgu.
Parkinson to destrukcyjne zaburzenie neurodegeneracyjne spowodowane obumieraniem neuronów dopaminergicznych w newralgicznej części mózgu, zwanej istotą czarną. Dostępne na rynku leki uzupełniają niedobór dopaminy, traconej z powodu zaburzeń funkcjonowania neuronów dopaminergicznych, ale nie rozwiązują istoty problemu.
Celem badań naukowców z Bostonu jest znalezienie sposobu na wykorzystanie potencjału tzw. czynnika neurotroficznego pochodzenia glejowego (GDNF) w leczeniu Parkinsona. GDNF to białko wspomagające funkcjonowanie i rozwój neuronów dopaminergicznych, oraz będące w stanie chronić te neurony przed uszkodzeniem i przywracać prawidłowe działanie uszkodzonych i umierających neuronów. Skuteczność GDNF jest jednak ograniczana przez niezdolność do przekroczenia bariery krew-mózg, wobec czego stosuje się wstrzykiwanie bezpośrednio do mózgu. W celu uniknięcia zabiegów chirurgicznych naukowcy testują na zwierzętach metodę donosowego dostarczania GDNF z pominięciem bariery krew-mózg. Metoda ta chroni również neurony dopaminergiczne przed uszkodzeniem przez neurotoksynę, zwaną 6-hydroksydopaminą (6-OHDA). Podczas testów wykorzystane zostały nanocząstki opracowane przez firmę Copernicus Therapeutics z Cleveland, które są zdolne do transfekcji plazmidu przenoszącego gen GDNF do komórek. Badania wykazały, że nanocząstki podane donosowo szczurom zwiększyły ekspresję GDNF w mózgu na dłuższy czas, bez konieczności częstego ponownego dozowania.
Źródło: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji