EIT+ || Nanocząstki ze skórek granatów
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Marnowanie jedzenia to problem wielu regionów Å›wiata, ale wedÅ‚ug badania opublikowanego w International Journal of Nanoparticles, wyrzucone obierki owoców w przypadku granatów, mogÄ… być użyteczne w rozwijajÄ…cej siÄ™ dziedzinie nanotechnologii.

Punica granatum, czyli granatowiec to roÅ›lina pochodzÄ…ca z póÅ‚nocnych Indii, która byÅ‚a hodowana i zaaklimatyzowaÅ‚a siÄ™ w caÅ‚ym regionie Å›ródziemnomorskim jeszcze w starożytnoÅ›ci. WyciÄ…g z owoców granatowca jest bogatym źródÅ‚em silnych przeciwutleniaczy.

Obecnie botanik Naheed Ahmad z Patna University oraz fizyk Seema Sharma z AN College, również w Patnie, w Indiach, pracujÄ… wspólnie nad wykorzystaniem skórki granatów jako Å›rodka redukcyjnego przy tworzeniu nanoczÄ…stek srebra.

Naukowcy twierdzÄ…, że ich podejÅ›cie do tych szeroko badanych i cennych z technologicznego punktu widzenia nanoczÄ…stek jest bardziej przyjazne dla Å›rodowiska niż używanie "chemicznych" Å›rodków redukujÄ…cych i rozpuszczalników przemysÅ‚owych. Proces ten wyklucza również konieczność podgrzewania mieszanki, ponieważ zachodzi on w temperaturze pokojowej.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres