Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Marnowanie jedzenia to problem wielu regionów świata, ale według badania opublikowanego w International Journal of Nanoparticles, wyrzucone obierki owoców w przypadku granatów, mogą być użyteczne w rozwijającej się dziedzinie nanotechnologii.

Punica granatum, czyli granatowiec to roślina pochodząca z północnych Indii, która była hodowana i zaaklimatyzowała się w całym regionie śródziemnomorskim jeszcze w starożytności. Wyciąg z owoców granatowca jest bogatym źródłem silnych przeciwutleniaczy.

Obecnie botanik Naheed Ahmad z Patna University oraz fizyk Seema Sharma z AN College, również w Patnie, w Indiach, pracują wspólnie nad wykorzystaniem skórki granatów jako środka redukcyjnego przy tworzeniu nanocząstek srebra.

Naukowcy twierdzą, że ich podejście do tych szeroko badanych i cennych z technologicznego punktu widzenia nanocząstek jest bardziej przyjazne dla środowiska niż używanie "chemicznych" środków redukujących i rozpuszczalników przemysłowych. Proces ten wyklucza również konieczność podgrzewania mieszanki, ponieważ zachodzi on w temperaturze pokojowej.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres