Nanoczujnik wykrywajÄ…cy raka prostaty
|
Naukowcy z London Centre for Nanotechnology w Imperial College London oraz z University of Vigo stworzyli plazmonowy nanoczujnik umożliwiajÄ…cy wykrycie markerów nowotworowych o niskim stężeniu, co może znacznie pomóc w diagnozowaniu chorób nowotworowych w ich wczesnych stadiach.
W badaniu opublikowanym w Nature Materials naukowcy przedstawili mechanizm, bÄ™dÄ…cy częściÄ… skÅ‚adowÄ… czujnika, generujÄ…cy sygnaÅ‚, który narasta w momencie, gdy natrafi na molekuÅ‚Ä™ o niskim stężeniu.
Podczas poczÄ…tkowej fazy badaÅ„ nad nanoczujnikiem naukowcy z Londynu skupili siÄ™ na poszukiwaniu markerów zwiÄ…zanych z rakiem prostaty (PSA; Prostate Specific Antigen*). OkazaÅ‚o siÄ™, iż nanoczujnik wykrywa PSA o stężeniu dziewiÄ™ciokrotnie mniejszym niż wykryÅ‚by funkcjonujÄ…cy obecnie test immunoenzymatyczny ELISA ( z ang. enzyme-linked immunosorbent assay).
Nanoczujnik skÅ‚ada siÄ™ z nanoczÄ…stek zÅ‚ota poruszajÄ…cych siÄ™ w biaÅ‚kach pochodzÄ…cych z surowicy krwi. Na powierzchni nanoczÄ…stek zÅ‚ota znajdujÄ… siÄ™ różne przeciwciaÅ‚a. Podczas gdy jedno z przeciwciaÅ‚ przywiera do PSA po jego wykryciu, drugie tworzy srebrnÄ… krysztaÅ‚owÄ… powÅ‚okÄ™, która w obecnoÅ›ci PSA unosi siÄ™ na powierzchni nanoczÄ…stki i jest dziÄ™ki temu wykrywana przez mikroskopy optyczne.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...
więcej informacji