NanogÄ…bki do odzyskiwania rozlanych oleistych cieczy
|
Naukowcy z dwóch uczelni w USA: Rice University i Penn State University odkryli, że dodanie odrobiny boru do wÄ™gla podczas tworzenia nanorurek zamienia je w gÄ…bczaste bryÅ‚y, które majÄ… zdumiewajÄ…cÄ… zdolność do absorpcji oleistych pÅ‚ynów rozlanych na powierzchni wody, oraz mogÄ… być używane wielokrotnie.
DziÄ™ki zastosowaniu innowacyjnej techniki można stworzyć gotowy materiaÅ‚ z nanorurek bez jego dalszego przetwarzania. Naukowcy stwierdzili, że bor powoduje powstanie zagięć i zakoli w strukturze nanorurek i sprzyja tworzeniu wiÄ…zaÅ„ kowalencyjnych, które nadajÄ… gÄ…bkom znakomite wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci.
GÅ‚ówny autor pracy na temat nanogÄ…bek, Daniel Hashim, aspirant z Rice University, powiedziaÅ‚, że bloki zbudowane z nanorurek sÄ… zarówno superhydrofobiczne (nie znoszÄ… wody, wiÄ™c siÄ™ na niej unoszÄ… nie nasiÄ…kajÄ…c niÄ…) i oleofilne (uwielbiajÄ… oleiste ciecze, które znakomicie wchÅ‚aniajÄ…). Co wiÄ™cej, nanogÄ…bki, zÅ‚ożone w ponad 99 proc. z powietrza, przewodzÄ… prÄ…d elektryczny i mogÄ… być Å‚atwo kontrolowane za pomocÄ… magnesów
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji