EIT+ || Nanogąbki do odzyskiwania rozlanych oleistych cieczy
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z dwóch uczelni w USA: Rice University i Penn State University odkryli, że dodanie odrobiny boru do wÄ™gla podczas tworzenia nanorurek zamienia je w gÄ…bczaste bryÅ‚y, które majÄ… zdumiewajÄ…cÄ… zdolność do absorpcji oleistych pÅ‚ynów rozlanych na powierzchni wody, oraz mogÄ… być używane wielokrotnie.

DziÄ™ki zastosowaniu innowacyjnej techniki można stworzyć gotowy materiaÅ‚ z nanorurek bez jego dalszego przetwarzania. Naukowcy stwierdzili, że bor powoduje powstanie zagięć i zakoli w strukturze nanorurek i sprzyja tworzeniu wiÄ…zaÅ„ kowalencyjnych, które nadajÄ… gÄ…bkom znakomite wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci.

GÅ‚ówny autor pracy na temat nanogÄ…bek, Daniel Hashim, aspirant z Rice University, powiedziaÅ‚, że bloki zbudowane z nanorurek sÄ… zarówno superhydrofobiczne (nie znoszÄ… wody, wiÄ™c siÄ™ na niej unoszÄ… nie nasiÄ…kajÄ…c niÄ…) i oleofilne (uwielbiajÄ… oleiste ciecze, które znakomicie wchÅ‚aniajÄ…). Co wiÄ™cej, nanogÄ…bki, zÅ‚ożone w ponad 99 proc. z powietrza, przewodzÄ… prÄ…d elektryczny i mogÄ… być Å‚atwo kontrolowane za pomocÄ… magnesów

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres