Nanomateriał dostosowujący się jak żywy organizm
|
Badacze z Harvard University w USA opracowali materiaÅ‚, który potrafi siÄ™ dostosowywać do zmian otoczenia. Å»ywe organizmy posiadajÄ… skomplikowane systemy reagowania na otoczenie, ale dzieÅ‚o zespoÅ‚u z Harvardu jest pierwszym sztucznym materiaÅ‚em zdolnym do samoregulacji w odpowiedzi na czynniki zewnÄ™trzne, takie jak temperatura czy pH.
Badania, opisane w numerze „Nature” z 12 lipca, miaÅ‚y poczÄ…tkowo na celu sprawienie, by materiaÅ‚ dostosowywaÅ‚ siÄ™ do temperatury. Naukowcy uważajÄ… jednak, że możliwa jest również regulacja w odpowiedzi na pH, ciÅ›nienie czy inne czynniki. Zdolność do dostosowywania siÄ™ do wielu czynników zewnÄ™trznych jest jednÄ… z cech, które odróżniajÄ… materiaÅ‚ od chociażby okularów fotochromowych, które sÄ… w stanie reagować tylko na jeden bodziec i nie sÄ… zdolne do samoregulacji.
MateriaÅ‚ sam w sobie jest niezbyt skomplikowany. ZostaÅ‚ nazwany SMARTS (Self-regulated Mechano-chemical Adaptively Reconfigurable Tunable System – SamoregulujÄ…cy siÄ™ Mecha-chemiczny Adaptacyjnie Rekonfigurowalny Dostrajalny System). SkÅ‚ada siÄ™ z nanowÅ‚ókien umieszczonych w hydrożelu. Å»el ustawiony tak, by dostosowywaÅ‚ siÄ™ do temperatury zwiÄ™ksza objÄ™tość, gdy temperatura maleje, co powoduje, że wÅ‚ókna ustawiajÄ… siÄ™ na sztorc; za to w wyższych temperaturach żel kurczy siÄ™, a wÅ‚ókna opadajÄ….
„Dobrym porównaniem jest gÄ™sia skórka” - wyjaÅ›nia w komunikacie prasowym uniwersytetu Joanna Aizenberg, autor gÅ‚ówny i profesor nauk materiaÅ‚owych w Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS). „Kiedy jest zimno, drobne mięśnie u podstawy wÅ‚osów na naszej skórze sprawiajÄ…, że unoszÄ… siÄ™ one, tworzÄ…c warstwÄ™ izolacyjnÄ…. W miarÄ™ jak skóra siÄ™ ociepla mięśnie zaczynajÄ… siÄ™ kurczyć i wÅ‚osy opadajÄ…, by nie dopuÅ›cić do przegrzania. SMARTS dziaÅ‚a na podobnej zasadzie.”
Badania są rzecz jasna na wczesnym etapie, ale naukowcy sugerują możliwe zastosowania w medycznych implantach albo budynkach dostosowujących się do temperatury na zewnątrz. Poza tymi konkretnymi zastosowaniami odkrycie może zostać wykorzystane w robotyce, informatyce czy służbie zdrowia.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji