Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

W oparciu o szwajcarski National Research Programme powstał artykuł traktujący o zaletach i wadach stosowania nanomateriałów w rolnictwie. Ta kwestia staje się coraz bardziej istotna, mimo iż nawozy oraz środki ochrony roślin nie są jeszcze dostępne na rynku.

Ilość publikacji naukowych oraz patentów dotyczących nanomateriałów w strefie rolnictwa znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dekad. USA oraz Niemcy znajdują się na prowadzeniu, jeżeli chodzi o ilość patentów. Natomiast największa ilość artykułów naukowych została napisana w krajach azjatyckich. Około 40% publikacji traktuje o nanomateriałach węglowych.

Nanomateriały mogą przyjmować różne formy oraz stany skupienia, począwszy od cząstek stałych, skończywszy na emulsjach. Przeważnie są stosowane jako dodatek wspomagający uwalnianie się czynników w sposób kontrolowany. Należy również wspomnieć o tym, iż dzięki ciągłemu rozwojowi oraz pracom nad materiałami, są one obecnie substancjami naturalnymi oraz ulęgają rozkładowi.

Eksperci szacują, iż zastosowanie nanomateriałów do produkcji nawozów oraz środków ochrony roślin znacznie podniesie przenikalność owych produktów do ziemi. W konsekwencji, uprawy oraz organizmy żyjące w glebie będą znacznie bardziej wystawione na działanie tych substancji. W związku z tym projekt NANOMICROPS, który jest częścią NRP, obecnie tworzy system testów ekotoksykologicznych.

Źródło: nanonet.pl.

fot. sxc.hu.


Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres