Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Dr Susan E. Clare z Indiana University School of Medicine prowadzi badania, które pomogą w walce z nowotworowymi przerzutami do mózgu. Cel ma zostać osiągnięty za pomocą nanotechnologii, złota i mitologii greckiej.

Idąc śladem starożytnych Greków oblegających Troję, Dr Clare ma nadzieję, że zdoła potajemnie przetrasportować "wojowników" – lek chemioterapeutyczny dołączony do nanosfer pokrytych warstwą złota – do twierdzy wroga, w tym przypadku przerzutowego guza mózgu. Koniem trojańskim ma stać się komórka układu immunologicznego, wewnątrz której nanocząstki z lekiem zostaną bezpośrednio przetransportowane do komórek nowotworowych. Komórki odpornościowe (makrofagi) mają przede wszystkim ułatwić pokonanie biologicznej bariery krew-mózg. Dr Clare twierdzi również, że makrofagi są przyciągane do guza przez substancje produkowane przez nowotwór, tzw. chemoatrakanty, co umożliwi dostarczenie leków do właściwych komórek.

Nanocząstka to krzemionkowa kulka pokryta warstwą złota, która poddana laserowym promieniowaniu bliskiej podczerwieni ma uwolnić lek chemioterapeutyczny – lapatinib – dokładnie w miejscu występowania guza. Lapatinib stosowany jest w zwalczaniu raka piersi HER2 plus, który powoduje przerzuty do mózgu i innych części ciała.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres