Nanostrzykawki - przełom w leczeniu raka mózgu
|
Naukowcy z instytutu Methodist Neurological Institute i uniwersytetu Rice University opracowali sposób selektywnego pozbywania siÄ™ komórek nowotworowych w mózgu dziÄ™ki zastosowaniu mikroskopijnej strzykawki, która dostarcza kombinacji leków chemioterapeutycznych bezpoÅ›rednio do zajÄ™tych przez chorobÄ™ komórek. Odkrycia opublikowano w kwietniowym wydaniu czasopisma „ACS Nano”, publikowanym przez American Chemical Society.
Przewidywana dÅ‚ugość życia pacjentów zmagajÄ…cych siÄ™ z tzw. glejakiem wielopostaciowym (GBM), czyli najczÄ™stszym i zÅ‚oÅ›liwym nowotworem mózgu, pomimo zabiegów medycznych, obejmujÄ…cych operacjÄ™, chemio- i radioterapiÄ™, wynosi zazwyczaj 14 miesiÄ™cy.
- Wiemy, że obecny system dostarczania leków jest toksyczny dla organizmu pacjentów, zwÅ‚aszcza gdybyÅ›my spróbowali podać wszystkie trzy leki jednoczeÅ›nie – powiedziaÅ‚ dr David Baskin, neurochirurg w instytucie Methodist Neurological Institute, który rozpoczÄ…Å‚ swoje badania w zakresie nanomedycyny w 2004 roku wraz z Richardem Smalleyem, laureatem Nagrody Nobla i chemikiem z Rice University. – Przy użyciu nanostrzykawek nasze badanie wykazaÅ‚o przynajmniej trzykrotny wzrost martwych komórek nowotworowych po zabiegu. Nanostrzykawki selektywnie dostarczajÄ… leki wyÅ‚Ä…cznie do komórek nowotworowych i - jak siÄ™ okazuje - nie sÄ… szkodliwe dla zdrowych komórek w mózgu.
Przy użyciu strzykawki wielkoÅ›ci 20 nanometrów – 2 miliony razy mniejszej niż filiżanka od kawy – nanowektor HCC (hydrophilic carbon cluster) skutecznie wprowadziÅ‚ in vivo kombinacjÄ™ trzech leków chemioterapeutycznych do komórek nowotworu GMB, co spowodowaÅ‚o obumarcie znacznej iloÅ›ci tych komórek.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.
więcej informacji