Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Cząstki naładowane elektrycznie są często używane w dziedzinie nanotechnologii jako narzędzia służące modyfikacji powierzchni. Naukowcom z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) oraz TU Vienna nareszcie udało się osiągnąć porozumienie w ważnych kwestiach dotyczących wpływu wysoce naładowanych jonów na powierzchnie.

d pewnego czasu używa się wiązek jonowych do modyfikacji powierzchni. Jony mogą przenosić tak wysoką energię, że pojedyncza cząstka jest w stanie spowodować drastyczne zmiany bombardowanej powierzchni. Po dokonaniu dogłębnej analizy, międzynarodowy zespół badawczy wyjaśnił powody, dla których w wyniku tego procesu czasem powstają wzniesienia, natomiast innym razem - kratery.

Prof. Friedrich Aumayr z TU Vienna's Institute of Applied Physics wyjasnia, iż w przypadku dążenia do zgromadzenia maksymalnej ilości energii na maleńkim fragmencie powierzchni, stosunkowo mało użyteczne jest bombardowanie jej szybkimi atomami, które wnikają głęboko w materiał. Należy natomiast pozbawić pojedyncze atomy dużej ilości elektronów a następnie pozwolić tym wysoce naładowanym jonom zderzyć się z powierzchnia materiału.

Efekt końcowy jest imponujący, ponieważ energia użyta uprzednio do jonizacji atomów uwalnia się w bardzo krótkim czasie na obszarze o średnicy kilku nanometrów. Prowadzi to do topnienia małych ilości materiału, utraty jego struktury atomowej lub jego ekspansji. Powstałe w ten sposób formacje przypominają wzniesienia lub kratery.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres