EIT+ || Nauka dla biznesu, biznes dla nauki Polski Kongres Gospodarczy, 22-23.10.2014
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Nauka dla biznesu, biznes dla nauki Polski Kongres Gospodarczy, 22-23.10.2014

jerzy langerPolski Kongres Gospodarczy odbyÅ‚ siÄ™ w dniach od 22 do 23 października br. w Warszawie. W tym ważnym dla polskiej gospodarki i rozwoju naszego kraju wydarzeniu wziÄ™li udziaÅ‚ m.in.: BronisÅ‚aw Komorowski, Prezydent RP, Lena Kolarska-BobiÅ„ska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jan Krzysztof Bielecki, PrzewodniczÄ…cy Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Prof. MichaÅ‚ Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan KurzydÅ‚owski, Dyrektor Narodowego Centrum BadaÅ„ i Rozwoju. WrocÅ‚awskie Centrum Badan EIT+ reprezentowali prof. Jerzy Langer, Prezes ZarzÄ…du, Tomasz Gondek, Wiceprezes ZarzÄ…du i Katarzyna DorywaÅ‚a, Kierownik projektu DCMiB

Tegoroczny Polski Kongres Gospodarczy dotyczyÅ‚ kwestii fundamentalnych dla rozwoju naszego kraju. ZatytuÅ‚owano go „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”, po to, aby wyraźnie wskazać, iż niezbÄ™dna jest harmonijna wspóÅ‚praca miÄ™dzy tymi dwoma - na pozór - odlegÅ‚ymi Å›wiatami, że zarówno sfery gospodarcze majÄ… swe powinnoÅ›ci wobec Å›rodowisk akademickich, jak i ludzie nauki muszÄ… aktywniej brać udziaÅ‚ w budowaniu nowoczesnej, konkurencyjnej polskiej gospodarki.

UdziaÅ‚ w dwudniowym spotkaniu tak ważnych osobistoÅ›ci ze Å›wiata polityki, nauki oraz biznesu spowodowaÅ‚, że Kongres staÅ‚ siÄ™ forum zbliżajÄ…cym poglÄ…dy różnych Å›rodowisk oraz pozwoliÅ‚ na zaprezentowanie wizji systemu, skutecznie komercjalizujÄ…cego dorobek polskiej nauki i myÅ›li technicznej. W efekcie kongresowych spotkaÅ„ i dyskusji powstać majÄ… bowiem rekomendacje usprawniajÄ…ce wspóÅ‚pracÄ™ nauki i biznesu.

Podczas obrad przeprowadzono również debatÄ™ „Biznes dla nauki – cele, modele wspóÅ‚pracy”. Jej celem byÅ‚o wyÅ‚onienie propozycji rozwiÄ…zaÅ„ legislacyjnych, organizacyjnych i finansowych, które sprzyjaÅ‚yby rozwojowi innowacji w Polsce oraz uÅ‚atwić kontakty miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami a przedstawicielami nauki, aby zbudować wzajemne zaufanie i wykreować mechanizmy efektywnej wspóÅ‚pracy. W dyskusji wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ m.in. prof. Jerzy Langer, Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+.

- Nie powinien już istnieć podziaÅ‚ na uczelnie i biznes. Uczelnie muszÄ… zacząć funkcjonować jak biznes, a firmy powinny korzystać z dorobków uczelni. W przeciwnym razie grozi nam pogorszenie innowacyjnoÅ›ci – mówiÅ‚ prof. Jerzy Langer, którego wypowiedź przytoczyÅ‚a Rzeczpospolita („Nauka i biznes dla innowacji”, 23.10.2014 r.). – W Polsce studiuje ok. 2 mln studentów, co 10 studiujÄ…cy Europejczyk to Polak. Jest to wspaniaÅ‚a wiadomość, bo to pokazuje preferencje mÅ‚odych Polaków, ale liczba pracowników badawczych to ok. 100 tys. i ogromna wiÄ™kszość pracuje na uczelniach, bÄ…dź w Instytutach PAN. Z prostego rachunku demograficznego wynika, że w Polsce brakuje ich co najmniej drugie tyle by dorównać Å›redniej europejskiej, a trzy razy tyle by USA. I teraz najważniejsze, ta ogromna dziura jest w sektorze biznesowym albo powiÄ…zanym z biznesem. I tu jest podstawowa część problemu Polski. To jeden z powodów niskiego poziomu innowacyjnoÅ›ci w Polsce. Ci ludzie powinni zostać wyedukowani na uczelniach, ale pracować w biznesie – wyjaÅ›niaÅ‚.

Uczestnicy spotkania uznali, że jednym z rozwiÄ…zaÅ„ dla rozwoju polskich innowacji powinno być tworzenie przez uczelnie we wspóÅ‚pracy z firmami podmiotów, spóÅ‚ek kapitaÅ‚owych, które byÅ‚yby dla nich partnerem. Jako przykÅ‚ad wskazano również WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+, którego udziaÅ‚owcami sÄ… najwiÄ™ksze wrocÅ‚awskie uczelnie oraz samorzÄ…d WrocÅ‚awia. Eksperci podkreÅ›lali, że trzeba koncentrować wydatkowanie pieniÄ™dzy, tworzÄ…c duże centra badawcze koncentrujÄ…ce siÄ™ na konkretnych dziedzinach.

- Nie startujemy do zera, bo jest już kilka solidnych parków technologicznych, w tym najlepszy w Polsce WrocÅ‚awski Park Technologiczny. ZainwestowaliÅ›my i nadal musimy inwestować w dedykowanÄ… infrastrukturÄ™ badawczÄ…. A to wymaga fundamentalnej zmiany paradygmatu po stronie wÅ‚adzy publicznej i centralnej i regionalnej. I wÅ‚aÅ›nie ten element – partycypacji na poziomie strategicznym wszystkich kluczowych udziaÅ‚owców jest sednem nowej polityki UE opierajÄ…cej siÄ™ na trzech filarach: inteligentnej specjalizacji, doskonaÅ‚oÅ›ci i inwestowania w talenty. – przekonywaÅ‚ prof. Jerzy Langer.

Dodatkowe informacje na temat wydarzenia znajdziecie PaÅ„stwo na stronach Polskiego Kongresu Gospodarczego www.polskikongresgospodarczy.pl oraz w artykuÅ‚ach Rzeczpospolitej: „Nauka i biznes dla innowacji”, 23.10.2014 r. www.ekonomia.rp.pl i „Delikatny powiew optymizmu”, 24.10.2014 r. 

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres