Nauka i innowacyjne technologie w służbie Wrocławia. Dyskusja podczas XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
DziÄ™ki nauce, można przeÅ‚amywać granice i siÄ™gać po technologie, które dotychczas wydawaÅ‚y siÄ™ być tylko odlegÅ‚ym marzeniem. O tym, jak wrocÅ‚awskie Å›rodowisko naukowe może sprzyjać lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, rozmawiano podczas wtorkowych konsultacji spoÅ‚ecznych projektu PLACES. Dyskusja odbyÅ‚a siÄ™ w ramach XV DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki, a przedstawiciele WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ opowiedzieli o naszej wspóÅ‚pracy z naukowcami i innowacyjnymi przedsiÄ™biorstwami.
Pierwsza część wtorkowych konsultacji spoÅ‚ecznych w ramach projektu PLACES poÅ›wiÄ™cona byÅ‚a omówieniu wyników prowadzonej przez kilka miesiÄ™cy ankiety wÅ›ród mieszkaÅ„ców WrocÅ‚awia. Później gÅ‚os zabraÅ‚ Wojciech GÄ™stwa z miejskiego WydziaÅ‚u Edukacji. I opowiedziaÅ‚ goÅ›ciom spotkania o ideach, które przyÅ›wiecajÄ… wrocÅ‚awskiemu magistratowi w dziedzinie edukacji dzieci i mÅ‚odzieży.
- Chcemy wychowywać aktywnych uczestników spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego, otwartych przy tym na innowacje i nowe technologie – wyjaÅ›niaÅ‚ Wojciech GÄ™stwa. Realizacji tych zaÅ‚ożeÅ„ sÅ‚użyć ma miejska strategia edukacyjna, w skrócie nazywana 4T: Technologia, Tolerancja, Tożsamość, Talenty. W tym kontekÅ›cie przedstawiciel wÅ‚adz miasta wspomniaÅ‚ o otwartych blisko rok temu „Ogrodach DoÅ›wiadczeÅ„. Humanitarium”.
- Humanitarium peÅ‚ni ważnÄ… rolÄ™ w miejskich planach strategicznych dotyczÄ…cych edukacji. To miejsce idealne do prowadzenia interaktywnych lekcji, a także do odkrywania Å›wiata za pomocÄ… nowoczesnych technologii. Statystyki pokazujÄ…, że przez blisko rok po otwarciu, Humanitarium odwiedziÅ‚o prawie 40 tys. uczniów. To doskonaÅ‚y wynik potwierdzajÄ…cy, że to centrum ma w sobie duży potencjaÅ‚ – podkreÅ›laÅ‚ Wojciech GÄ™stwa.
Nowoczesna nauka przydaje siÄ™ nie tylko w procesie edukacji, ale też przy wdrażaniu technologii, które mogÄ… znacznie uÅ‚atwić życie każdego z nas. Codzienność przynosi wiele przykÅ‚adów na potwierdzenie tej teorii. Najprostszy z nich – wystarczy siÄ™gnąć do kieszeni i wyjąć telefon komórkowy lub smartfon. Jeszcze kilka lat temu popularne komórki nie byÅ‚y zbyt zaawansowanymi technologicznie urzÄ…dzeniami. A dziÅ› pozwalajÄ… sprawnie zarzÄ…dzać np. sprawami biurowymi czy finansowymi, dostarczajÄ… też rozrywki pozwalajÄ…c m.in. na oglÄ…danie filmów transmitowanych on-line w wysokiej rozdzielczoÅ›ci.
O tym, jak wspierać rozwój innowacyjnych przedsiÄ™biorstw, opowiadaÅ‚ goÅ›ciom DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki dr Cezary Iwan z EIT+. KierowaÅ‚ projektem Akcelerator EIT+, w ramach którego powstaÅ‚o aż trzynaÅ›cie spóÅ‚ek oferujÄ…cych nowatorskie produkty i technologie. Podczas konsultacji spoÅ‚ecznych projektu PLACES zaprezentowano dwie z nich. Gabriel Nowicki z firmy BOSSG & EIT+ Technologies opowiedziaÅ‚ o technologii LiquiDATA. To specjalna chemiczna ciecz, która pozwala niszczyć zewnÄ™trzne noÅ›niki danych, np. dyski twarde.
- Czy istnieje na Å›wiecie równie skuteczna jak nasza technologia, która gwarantuje, że z dysku twardego czy pendrive’a nikt nigdy już niczego nie odczyta? Tak. Wystarczy wrzucić taki dysk do wulkanu – żartowaÅ‚ Gabriel Nowicki.
Druga z zaprezentowanych we wtorek spóÅ‚ek, utworzonych przez nas w ramach projektu Akcelerator EIT+, to Infermedica. Jej dzieÅ‚em jest projekt Doktor-Medi.pl, który akurat w dniu konsultacji miaÅ‚ oficjalnÄ… premierÄ™.
- To internetowy doradca medyczny, pracujÄ…cy w oparciu o bazÄ™ chorób utworzonych wspólnie z lekarzami i specjalny algorytm. Po wpisaniu podstawowych danych i objawów naszych dolegliwoÅ›ci, Doktor-Medi.pl sugeruje najbardziej prawdopodobnÄ… chorobÄ™, sugeruje też, do jakiego lekarza specjalisty należy siÄ™ udać, by wrócić do zdrowia – opowiadaÅ‚ Piotr Orzechowski, twórca aplikacji i prezes spóÅ‚ki Infermedica.
Galeria zdjęć z debaty w ramach projektu PLACES:
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.