Naukowcy projektują nanocząstki dostarczające leki w głąb mózgu
|
Bio-inżynierom z Johns Hopkins udaÅ‚o siÄ™ zaprojektować nanoczÄ…stki, które sÄ… w stanie w sposób bezpieczny i przewidywalny przeniknąć gÅ‚Ä™boko do mózgu. W ten sposób istnieje duża szansa na opracowanie nowej metody dostarczania leków, dziÄ™ki której można skutecznie leczyć raka mózgu i inne dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z mózgiem.
Skuteczne leczenie chemioterapiÄ… bez szkodliwego wpÅ‚ywu na sÄ…siednie zdrowe tkanki jest niezwykle trudne. W celu przezwyciężenia tego problemu, badacze tworzyli nanoczÄ…stki, bÄ™dÄ…ce noÅ›nikami leków. NanoczÄ…stki nie byÅ‚y jednak zbyt efektywne, ponieważ nie mogÅ‚y wnikać gÅ‚Ä™boko w tkanki z powodu ich tendencji do przywierania do komórek. Naukowcy z Johns Hopkins, Graeme Woodworth i Elizabeth Nance, uważali, że możliwe jest udoskonalenie tej metody, jeÅ›li interakcja miÄ™dzy dostarczajÄ…cymi leki nanoczÄ…stkami, a otaczajÄ…cym ich Å›rodowiskiem zostanie zminimalizowana. W tym celu Nance zastosowaÅ‚a glikol polietylenowy (PEG) na powierzchni mikroskopijnych plastikowych granulek o różnej wielkoÅ›ci. Naukowcy zaÅ‚ożyli, że granulki stanÄ… siÄ™ bardziej Å›liskie, gdy zostanÄ… powleczone gÄ™stÄ… warstwÄ… PEG.
Przeprowadzone na żywych tkankach testy dowiodÅ‚y, że gÄ™sta powÅ‚oka PEG umożliwia wnikanie granulek nawet dwukrotnie wiÄ™kszych od tych, których rozmiar byÅ‚ wczeÅ›niej uznany za możliwie najwiÄ™kszy i zdolny do przenikania nanoczÄ…stek do tkanek mózgowych. Takie same wyniki osiÄ…gniÄ™to podczas testowania granulek powleczonych paklitakselem, lekiem stosowanym w chemioterapii.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...
więcej informacji