Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zespół badawczy z Northwestern University opracował metodę produkcji pojedynczych laserów wielkości cząstki wirusowej, które działają w temperaturze pokojowej. Owe plazmonowe nanolasery z łatwością mogą zostać zintegrowane z krzemowymi urządzeniami fotonicznymi, układami optycznymi oraz biosensorami w skali nano.

Miniaturyzacja lasera, który jest źródłem światła spójnego, jest niezwykle istotna. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie urządzeń optycznych o rozmiarach, które umożliwią pokonanie limitu dyfrakcji światła. Produkcja nanolaserów mniejszych niż te, na które pozwala dyfrakcja, jest możliwa dzięki użyciu dimerów z nanocząstek metalu (struktur o kształcie trójwymiarowej „muszki”) do budowy komór laserowych. Owe struktury z nanocząstek metalu wspierają plazmony powierzchniowe, które nie maja limitu w przypadku ograniczania światła.

Do niewątpliwych zalet użycia geometrii „muszki” należy to, iż owa struktura dzięki efektowi antenowemu stanowi elektromagnetyczny ‘hot spot’ o nano-pojemności oraz to, iż pojedyncze struktury ponoszą minimalne „straty” metalu.

Naukowcy odkryli również, że trójwymiarowe rezonatory w kształcie muszki ułożone w szeregu mogą emitować światło pod różnymi kątami, w zależności od parametrów sieci krystalicznej.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres