Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z University Of Wollongong w Australii wykorzystali grafen do wytworzenia nowego materiału kompozytowego, z którego można wyprodukować najtrwalsze znane dziś włókna, mocniejsze nawet od pajęczego jedwabiu i kewlaru!

Grafen, najnowsze odkrycie w nanoświecie węgla, okazał się być półproduktem dla materiałów zaawansowanych. Nowy kompozyt grafenowy może być formowany z roztworu na mokro. Zastosowanie znajduje w kamizelkach kuloodpornych oraz zbrojeniach zaawansowanych materiałów kompozytowych.

Na łamach czasopisma Nature Communications naukowcy z uniwersyteckiego Centre of Excellence for Electromaterials Science (ACES) udowodnili, że grafen może działać zupełnie jak nanorurki węgla, częściej spotykane utwardzacze w kompozytach polimerowych. Jest on również znacznie tańszy i łatwo uruchomić jego produkcję na dużą skalę.

Starszy badacz z instytutu ACES I współautor publikacji, Profesor Geoff Spinks powiedział, że proporcje pomiędzy grafenem a nanorurkami węglowymi odegrały kluczową rolę w rozwoju kompozytu.

“Ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że “magiczna mieszanka” równych części nanorurek węglowych i grafenu dodana do polimeru daje materiał o niesamowitej twardości”, powiedział.

“Włókna stworzone z innych kombinacji wymienionych materiałów nie posiadały już takich właściwości”

Profesor Spinks tłumaczył, że ultratwarde włókna można łatwo wytworzyć metodą przędzenia na mokro. Ich masowa produkcja również nie stanowi problemu. W tym przypadku, włókna powstały u partnerów przedsięwzięcia z Centre for Bio-Artificial Muscle w Hanyang University, w Korei.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres