Naukowe Noble 2008 |

WÅ›ród chemików wyróżnieni zostali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego biaÅ‚ka fluoryzujÄ…cego (GFP) oraz za badania nad nim. GFP wyizolowaÅ‚ Shimomura w 1962 r. z meduzy Aequorea Victoria. OkazaÅ‚o siÄ™, że biaÅ‚ko to Å›wieci na zielono pod wpÅ‚ywem ultrafioletu. Chalfie wykazaÅ‚, że GFP to znakomity znacznik. DziÄ™ki odpowiednim modyfikacjom zdoÅ‚aÅ‚ powiÄ…zać je z innymi biaÅ‚kami, dotychczas niewidocznymi pod mikroskopem. Z kolei Tsien wyjaÅ›niÅ‚ mechanizm Å›wiecenia biaÅ‚ka i otrzymaÅ‚ jego odmiany Å›wiecÄ…ce na różne kolory. UmożliwiÅ‚o to badanie kilku zjawisk jednoczeÅ›nie. GFP stosowane jest przy obserwowaniu przemieszczania biaÅ‚ek. Pozwala na przykÅ‚ad Å›ledzić los komórek nerwowych uszkodzonych przez chorobÄ™ Alzheimera, wzrost chorobotwórczych bakterii czy powstawanie wytwarzajÄ…cych insulinÄ™ komórek beta w trzustce rozwijajÄ…cego siÄ™ zarodka.
Nobla z dziedziny fizyki otrzymali Amerykanin japoÅ„skiego pochodzenia Yoichiro Nambu oraz Makoto Kobayasi i Toshihida Maskawa z Japonii. Ten pierwszy stworzyÅ‚ matematyczny opis spontanicznego zÅ‚amania symetrii w fizyce czÄ…stek elementarnych. Kobaysi i Maskawa na podstawie jego prac przewidzieli istnienie trzeciej grupy kwarków, której istnienia dowiodÅ‚y niedawane eksperymenty. Badania te sÄ… kluczowe dla poznania tajemnicy najmniejszych czÄ…stek materii - kwarków. MogÄ… również rzucić Å›wiatÅ‚o na dysproporcje miÄ™dzy materiÄ… i antymateriÄ… we WszechÅ›wiecie.
Medyczny Nobel przypadÅ‚ Niemcowi Haraldowi zur Hausenowi oraz dwojgu Francuzów Francoise Barre-Sinoussiowi i Lucowi Montagnierowi. Ten pierwszy odkryÅ‚, że raka szyjki macicy powoduje wirus HPV. UmożliwiÅ‚o to opracowanie szczepionki przeciwko temu nowotworowi oraz bardzo uÅ‚atwiÅ‚o badania profilaktyczne. Francuzi zostali nagrodzeni za odkrycie wirusa HIV, powodujÄ…cego AIDS. Ich badania pozwoliÅ‚y na opracowanie leków spowalniajÄ…cych postÄ™p choroby i wykrywanie wirusa we wczesnym stadium, jednak wciąż nie znamy szczepionki ani leku, który caÅ‚kowicie zabija wirusa HIV. Z tÄ… ostatniÄ… nagrodÄ… wiążą siÄ™ pewne kontrowersje. Na uznanie komitetu noblowskiego nie zasÅ‚użyÅ‚ Amerykanin Sam Gallo, który badaÅ‚ wirusa wspólnie z Francuzami. StworzyÅ‚ m.in. test na obecność wirusa, stosowany do dzisiaj.
Nagroda w każdej dziedzinie wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 1 mln euro). Czy wiesz, że ...Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!). Zobacz równieżTagiNobel |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|