Naukowiec EIT+ wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
|
Kierujący Biobankiem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ dr Łukasz Kozera został wyróżniony przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką. Naszego naukowca mianowano główną osobą w Polsce do kontaktów ws. międzynarodowej sieci biobanków BBMRI-ERIC.
BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) to europejska organizacja, która zrzesza ponad 225 instytucji i placówek badawczych (głównie biobanków) z 30 krajów. Polska jeszcze do niej nie przystąpiła, ale w resorcie trwają prace nad Deklaracją dotyczącą Biobankowania, aby dostosować jej zapisy do wytycznych OECD oraz prawa unijnego. Resort nauki i szkolnictwa wyższego deklaruje jednak, że Polska przystąpi do BBMRI-ERIC w ciągu kilku najbliższych lat.
Koordynatorem przystąpienia naszego kraju do tej międzynarodowej organizacji będzie dr Łukasz Kozera z EIT+. Nasz naukowiec będzie jednocześnie główną osobą do kontaktów we wszelkich sprawach związanych z polskimi aktywnościami związanymi z organizacją BBMRI-ERIC. Dużym atutem dr. Łukasza Kozery jest jego doświadczenie na arenie międzynarodowej. W latach 2008-2011 pracował na University of Leeds, gdzie kierował jednym z banków tkanek Instytutu Medycyny Molekularnej. Później dołączył do zespołu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, rozwijając projekt wrocławskiego Biobanku. W październiku 2012 r. ten pierwszy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku biobank oficjalnie rozpoczął działalność.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji