Naukowiec EIT+ wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
|
Kierujący Biobankiem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ dr Łukasz Kozera został wyróżniony przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką. Naszego naukowca mianowano główną osobą w Polsce do kontaktów ws. międzynarodowej sieci biobanków BBMRI-ERIC.
BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) to europejska organizacja, która zrzesza ponad 225 instytucji i placówek badawczych (głównie biobanków) z 30 krajów. Polska jeszcze do niej nie przystąpiła, ale w resorcie trwają prace nad Deklaracją dotyczącą Biobankowania, aby dostosować jej zapisy do wytycznych OECD oraz prawa unijnego. Resort nauki i szkolnictwa wyższego deklaruje jednak, że Polska przystąpi do BBMRI-ERIC w ciągu kilku najbliższych lat.
Koordynatorem przystąpienia naszego kraju do tej międzynarodowej organizacji będzie dr Łukasz Kozera z EIT+. Nasz naukowiec będzie jednocześnie główną osobą do kontaktów we wszelkich sprawach związanych z polskimi aktywnościami związanymi z organizacją BBMRI-ERIC. Dużym atutem dr. Łukasza Kozery jest jego doświadczenie na arenie międzynarodowej. W latach 2008-2011 pracował na University of Leeds, gdzie kierował jednym z banków tkanek Instytutu Medycyny Molekularnej. Później dołączył do zespołu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, rozwijając projekt wrocławskiego Biobanku. W październiku 2012 r. ten pierwszy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku biobank oficjalnie rozpoczął działalność.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji