Naukowiec Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ wyróżniony w konkursie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju |
strona główna
Aktualności
Naukowiec Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ wyróżniony w konkursie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło kolejną edycję programu Lider, do którego zgłoszono się aż 240 projektów. Jednym z 36 wyróżnionych naukowców jest dr inż. Michał Nikodem z Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Jego projekt otrzyma wsparcie w wysokości miliona złotych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło kolejną edycję programu Lider, do którego zgłoszono się aż 240 projektów. Jednym z 36 wyróżnionych naukowców jest dr inż. Michał Nikodem z Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Jego projekt otrzyma wsparcie w wysokości miliona złotych.
Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju młodych naukowców realizujących badania o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym.
- Program LIDER ma dwa podstawowe hasła: stawiamy na budowę zespołów przez młodych naukowców i jednocześnie na horyzoncie mamy konkretne zastosowania ich badań, czyli komercjalizację uzyskanych wyników - mówił w radiowej Jedynce w programie „Debata Dnia o szansach dla młodych polskich naukowców” Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Wygrywają więc ci, którzy przedstawią program badań, budowę zespołu pod ten program i pokażą perspektywę, w ciągu dwóch, trzech lat, uzyskania konkretnych efektów badań – dodawał.
Nagrodzony projekt Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ obejmuje badania dotyczące laserowych systemów detekcji siarkowodoru – bezbarwnego, silnie toksycznego związku o charakterystycznym zapachu zepsutych jajek. Pomiar jego stężenia w trudnych warunkach środowiskowych jest istotnym wyzwaniem, gdyż w ostatnich latach w wielu kopalniach na terenie Polski zarejestrowano obecność siarkowodoru na poziomie stanowiącym realne zagrożenie dla pracowników. W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace, których głównym celem jest zbadanie możliwości precyzyjnej i jednocześnie dokładnej detekcji ilościowej stężenia siarkowodoru dla potrzeb przemysłu wydobywczego.
W pięciu edycjach programu Lider Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia 178 naukowcom. Dla Departamentu Nanotechnologii EIT+ jest to drugi projekt w tym programie. Więcej na temat wyników piątej edycji programu Lider na stronie NCBiR.
Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju młodych naukowców realizujących badania o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. - Program LIDER ma dwa podstawowe hasła: stawiamy na budowę zespołów przez młodych naukowców i jednocześnie na horyzoncie mamy konkretne zastosowania ich badań, czyli komercjalizację uzyskanych wyników - mówił w radiowej Jedynce w programie „Debata Dnia o szansach dla młodych polskich naukowców” Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Wygrywają więc ci, którzy przedstawią program badań, budowę zespołu pod ten program i pokażą perspektywę, w ciągu dwóch, trzech lat, uzyskania konkretnych efektów badań – dodawał. Nagrodzony projekt Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ obejmuje badania dotyczące laserowych systemów detekcji siarkowodoru – bezbarwnego, silnie toksycznego związku o charakterystycznym zapachu zepsutych jajek. Pomiar jego stężenia w trudnych warunkach środowiskowych jest istotnym wyzwaniem, gdyż w ostatnich latach w wielu kopalniach na terenie Polski zarejestrowano obecność siarkowodoru na poziomie stanowiącym realne zagrożenie dla pracowników. W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace, których głównym celem jest zbadanie możliwości precyzyjnej i jednocześnie dokładnej detekcji ilościowej stężenia siarkowodoru dla potrzeb przemysłu wydobywczego. W pięciu edycjach programu Lider Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia 178 naukowcom. Dla Departamentu Nanotechnologii EIT+ jest to drugi projekt w tym programie. Więcej na temat wyników piątej edycji programu Lider na stronie NCBiR.
Czy wiesz, że ...Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
Zobacz również |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|