EIT+ || Niewidzialne cząstki plastiku w wodzie morskiej szkodzą zwierzętom wodnym
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

UnoszÄ…ca siÄ™ na powierzchni oceanów „plastikowa zupa” postrzegana jest jako niebezpieczne zjawisko. Drobne czÄ…stki plastiku dostajÄ… siÄ™ do wody, gdy pÅ‚ywajÄ…ce odpadki zaczynajÄ… siÄ™ rozkÅ‚adać. Podobne czÄ…stki prawdopodobnie sÄ… uwalniane z kosmetyków i ubraÅ„ podczas prania. Poprzez Å›cieki i wody gruntowe ostatecznie trafiajÄ… do morza.

Unia Europejska wraz z holenderskim rzÄ…dem nakreÅ›lajÄ… problem, jakim jest obecność plastiku w morzach oraz podkreÅ›lajÄ… potrzebÄ™ monitorowania tego zjawiska, tak by nauczyć siÄ™ jak najwiÄ™cej o obecnym i przyszÅ‚ym stanie koncentracji mikro i nanoczÄ…stek plastiku w Å›rodowisku wodnym. Do tej pory niewiele wiadomo jaki wpÅ‚yw takie czÄ…stki mogÄ… mieć na życie wodne. Obecne odkrycia nie potwierdzajÄ… jakoby plastik byÅ‚ dużym problemem na Morzu PóÅ‚nocnym, ale naukowcy zaznaczajÄ…, że dziÄ™ki nim wiadomo jak niezbÄ™dne sÄ… dalsze badania w tym kierunku.

ZespóÅ‚ badawczy profesora Barta Koelmana z Uniwersytetu Wageningen w Holandii oraz z IMARES (Instytutu do badaÅ„ nad życiem morskim i ekosystemem) wystawiÅ‚ małże na dziaÅ‚anie różnych koncentracji nanoplastiku tak by odkryć, przy jakim stężeniu bÄ™dzie można zobaczyć skutek jego oddziaÅ‚ywania.

ZespóÅ‚ zróżnicowaÅ‚ również ilość glonów – naturalnego pożywienia małży. Poprzez zabarwienie nanoczÄ…stek plastiku oraz poprzez mierzenie ich za pomocÄ… dynamicznie rozproszonego Å›wiatÅ‚a możliwe byÅ‚o okreÅ›lenie, jaka koncentracja czÄ…stek jest potrzebna by wywoÅ‚ać efekt oddziaÅ‚ywania.  W swojej pracy naukowcy napisali również, że stopieÅ„, w jakim drobne czÄ…stki plastiku grupujÄ… siÄ™ jest niesÅ‚ychanie istotny by zrozumieć absorpcjÄ™ czÄ…stek i ich wpÅ‚yw na organizmy wodne. „Znaczy to, że te efekty nie sÄ… Å‚atwe do przewidzenia, ponieważ dostÄ™pność biologiczna może siÄ™ w znacznym stopniu różnić miÄ™dzy organizmami i ponieważ jakość wody odgrywa tu także istotnÄ… rolÄ™.” tÅ‚umaczy profesor Koelman.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres