Niewidzialne cząstki plastiku w wodzie morskiej szkodzą zwierzętom wodnym
|
Unosząca się na powierzchni oceanów „plastikowa zupa” postrzegana jest jako niebezpieczne zjawisko. Drobne cząstki plastiku dostają się do wody, gdy pływające odpadki zaczynają się rozkładać. Podobne cząstki prawdopodobnie są uwalniane z kosmetyków i ubrań podczas prania. Poprzez ścieki i wody gruntowe ostatecznie trafiają do morza.
Unia Europejska wraz z holenderskim rządem nakreślają problem, jakim jest obecność plastiku w morzach oraz podkreślają potrzebę monitorowania tego zjawiska, tak by nauczyć się jak najwięcej o obecnym i przyszłym stanie koncentracji mikro i nanocząstek plastiku w środowisku wodnym. Do tej pory niewiele wiadomo jaki wpływ takie cząstki mogą mieć na życie wodne. Obecne odkrycia nie potwierdzają jakoby plastik był dużym problemem na Morzu Północnym, ale naukowcy zaznaczają, że dzięki nim wiadomo jak niezbędne są dalsze badania w tym kierunku.
Zespół badawczy profesora Barta Koelmana z Uniwersytetu Wageningen w Holandii oraz z IMARES (Instytutu do badań nad życiem morskim i ekosystemem) wystawił małże na działanie różnych koncentracji nanoplastiku tak by odkryć, przy jakim stężeniu będzie można zobaczyć skutek jego oddziaływania.
Zespół zróżnicował również ilość glonów – naturalnego pożywienia małży. Poprzez zabarwienie nanocząstek plastiku oraz poprzez mierzenie ich za pomocą dynamicznie rozproszonego światła możliwe było określenie, jaka koncentracja cząstek jest potrzebna by wywołać efekt oddziaływania. W swojej pracy naukowcy napisali również, że stopień, w jakim drobne cząstki plastiku grupują się jest niesłychanie istotny by zrozumieć absorpcję cząstek i ich wpływ na organizmy wodne. „Znaczy to, że te efekty nie są łatwe do przewidzenia, ponieważ dostępność biologiczna może się w znacznym stopniu różnić między organizmami i ponieważ jakość wody odgrywa tu także istotną rolę.” tłumaczy profesor Koelman.
Źródło: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji