EIT+ || Nowe budynki i nowe technologie w Kampusie Pracze
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

W dniu 6 listopada br. WrocÅ‚awskie Centrum Badan EIT+ zakoÅ„czyÅ‚o kolejny etap budowy laboratoriów, którym byÅ‚a modernizacja dwóch nowych budynków nr 7 i 9. Teraz bÄ™dÄ… one wyposażane w specjalistyczny sprzÄ™t. Tym samym przestrzeÅ„ dla innowacji we WrocÅ‚awiu powiÄ™kszy siÄ™ o kolejne 8 800 m2.

W dniu 6 listopada br. WrocÅ‚awskie Centrum Badan EIT+ zakoÅ„czyÅ‚o kolejny etap budowy laboratoriów, którym byÅ‚a modernizacja dwóch nowych budynków nr 7 i 9. Teraz bÄ™dÄ… one wyposażane w specjalistyczny sprzÄ™t. Tym samym przestrzeÅ„ dla innowacji we WrocÅ‚awiu powiÄ™kszy siÄ™ o kolejne 8 800 m2.
W otwarciu kolejnych budynków w Kampusie Pracze wziÄ™li udziaÅ‚ RafaÅ‚ Dutkiewicz - Prezydent WrocÅ‚awia, Adam Grehl - Wiceprezydent, prof. dr hab. Roman KoÅ‚acz - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we WrocÅ‚awiu, prof. dr hab. Andrzej Jeżowski - Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN , prof. Jerzy Langer - Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz przedstawiciele firm ML System oraz Saule Technologies wspóÅ‚pracujÄ…cych z Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych EIT+. 
- 12 lat temu Wiceprezydent Adam Grehl przywiózÅ‚ mnie tutaj i powiedziaÅ‚, że to jest taki Kampus, w którym coÅ› trzeba zrobić, nie od razu mieliÅ›my pomysÅ‚, ale wtedy okazaÅ‚o siÄ™, że sÄ… pieniÄ…dze z Unii Europejskiej, które umożliwiÅ‚y myÅ›lenie o uruchomieniu caÅ‚ego ogromnego przedsiÄ™wziÄ™cia. – wspominaÅ‚ podczas otwarcia RafaÅ‚ Dutkiewicz, Prezydent WrocÅ‚awia. – Ta przestrzeÅ„ byÅ‚a wspólnÄ… inwestycjÄ… caÅ‚ego wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska akademickiego i docelowo ma sÅ‚użyć myÅ›li naukowej. Dzisiaj bÄ™dÄ…c w Kampusie Pracze czujemy siÄ™ jak w XXI wieku, ale nasze myÅ›li wybiegajÄ… tutaj już w XXII w. To miejsce ma być wulkanem kreatywnoÅ›ci i generatorem pomysÅ‚ów, które mamy sprzÄ™gać, aby prototypy staÅ‚y siÄ™ produktem.
O tym, że już siÄ™ tak dzieje, a naukowcy WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ pomimo tego, że w dalszym ciÄ…gu trwa budowa, nie stojÄ… w miejscu potwierdziÅ‚ prof. Jerzy Langer, który zaznaczyÅ‚, że EIT+ ma już 50 pięćdziesiÄ…t zgÅ‚oszeÅ„ patentowych i wygenerowaÅ‚o kilkanaÅ›cie spóÅ‚ek. 
- Nie ma instytucji w Polsce z tak krótkim stażem, która by tego dokonaÅ‚a, ponieważ to nie jest miejsce, 
w którym siÄ™ tylko planuje, tutaj siÄ™ dziaÅ‚a. Å»yczÄ™ sobie, aby caÅ‚e wrocÅ‚awskie Å›rodowisko akademickie 
i naukowe zaczęło pracować razem. Jeżeli ludzie zacznÄ… wspóÅ‚pracować i zacznÄ… traktować EIT+ jak swoje miejsce, to dokonamy skoku w przyszÅ‚ość, to WrocÅ‚aw stanie siÄ™ polskim Cambridge i Oxfordem – dodaÅ‚ prof. Jerzy Langer.
W czasie otwarcia zostaÅ‚y również zaprezentowane firmy oraz technologie, którymi bÄ™dÄ… zajmować siÄ™ naukowcy w Kampusie Pracze. Krótkie prezentacje wygÅ‚osili Olga Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych firm na Å›wiecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych oraz Dawid CycoÅ„, prezes firmy ML System zajmujÄ…cej siÄ™ wdrażaniem innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiÄ…zaÅ„ w budownictwie.
- WspóÅ‚praca EIT+ z ML System to modelowy przykÅ‚ad wspóÅ‚pracy nauki z biznesem. EIT+ przez to, że jest nowÄ… strukturÄ…, poza tradycyjnÄ… naukÄ… zwiÄ…zanÄ… z uczelniami, a także przez to, że zatrudnia kadrÄ™ z dużym doÅ›wiadczeniem we wspóÅ‚pracy z firmami komercyjnymi, przedstawia innÄ… jakość i podejÅ›cie do tematyki rzeczywistego transferu technologii ze skali badawczej w przemysÅ‚owÄ…. – komentowaÅ‚ Dawid CycoÅ„, Prezes ML System. - My jako biznes, pomimo że korzystamy na dużą skalÄ™ z dotacji unijnych przeznaczonych na badania, to tak naprawdÄ™ wydajemy również spore Å›rodki na wkÅ‚ady wÅ‚asne a także poÅ›wiÄ™camy czas 
i energiÄ™ naszych ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby badania nie miaÅ‚y odzwierciedlenia 
w rzeczywistych przychodach przynoszÄ…cych zysk firmie. Kadra EIT+ doskonale to rozumie i realizujÄ…c prace badawcze kÅ‚adzie nacisk na efekt w postaci wdrożenia a nie koniecznie publikacje naukowe, które sÄ… charakterystyczne dla naukowców akademickich. 
Budynki, które zostaÅ‚y dzisiaj pokazane, sÄ… realizowane w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+” wspóÅ‚finansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do poÅ‚owy 2015 roku kosztem 610 mln zÅ‚ na terenie Kampusu ma powstać sieć ponad 40 laboratoriów i pracowni naukowo-badawczych (pomiarowych i specjalistycznych), które bÄ™dÄ… funkcjonować w przebudowanych i wyremontowanych, XIX-wiecznych budynkach Kampusu. 
W nowych budynkach - nazwanych jeszcze roboczo 7 i 9 - w części nanotechnologicznej bÄ™dÄ… siÄ™ mieÅ›cić m.in. Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium MateriaÅ‚ów Polimerowych, Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych, Laboratorium MateriaÅ‚ów Luminescencyjnych. Natomiast po stronie biotechnologicznej uruchomione bÄ™dÄ… laboratoria posiadajÄ…ce możliwoÅ›ci pracy 
w standardzie laboratorium GMP (ang. Good Manufacturing Practice - Dobra Praktyka Produkcyjna), który zagwarantuje, że zastosowane surowce oraz wytworzone produkty bÄ™dÄ… speÅ‚niaÅ‚y okreÅ›lone wymagania jakoÅ›ciowe. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ bÄ™dzie dysponować zatem w obszarze BIO nowoczesnymi pracowniami cytometrii przepÅ‚ywowej, obrazowania komórkowego (m.in. mikroskopii konfokalnej i elektronowej), histologii, analizy DNA, RNA i inżynierii biaÅ‚ek, które bÄ™dÄ… dostosowane zarówno do badaÅ„  wysokoprzepustowych (HT – High Throughput) dla zewnÄ™trznych zleceniodawców (np. firm farmaceutycznych), jak i do badaÅ„ naukowych dla indywidualnych grup badawczych. W interdyscyplinarnych laboratoriach prowadzone bÄ™dÄ… badania gÅ‚ównie w obszarze biomedycznym w zakresie szeroko pojÄ™tej biochemii i biologii komórki (w tym komórek macierzystych i nowotworowych). DostÄ™pne bÄ™dÄ… Laboratorium Inżynierii BiaÅ‚ka, Laboratorium OddziaÅ‚ywaÅ„ Molekularnych, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej , Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej, Laboratorium Histologii Laboratorium Mikrobiologii, Laboratorium Izotopowe, Laboratorium Cytometrii PrzepÅ‚ywowej, Laboratorium Biochemiczne, Laboratorium Hodowli Komórkowych oraz Laboratorium Analizy DNA.
.

W otwarciu kolejnych budynków w Kampusie Pracze wziÄ™li udziaÅ‚ RafaÅ‚ Dutkiewicz - Prezydent WrocÅ‚awia, Adam Grehl - Wiceprezydent, prof. dr hab. Roman KoÅ‚acz - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we WrocÅ‚awiu, prof. dr hab. Andrzej Jeżowski - Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN, prof. Jerzy Langer - Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz przedstawiciele firm ML System oraz Saule Technologies wspóÅ‚pracujÄ…cych z Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych EIT+. 

- 12 lat temu Wiceprezydent Adam Grehl przywiózÅ‚ mnie tutaj i powiedziaÅ‚, że to jest Kampus, w którym można coÅ› zrobić, nie mieliÅ›my tylko Å›rodków. Wtedy okazaÅ‚o siÄ™, że sÄ… pieniÄ…dze z Unii Europejskiej, które umożliwiÅ‚y myÅ›lenie o uruchomieniu caÅ‚ego ogromnego przedsiÄ™wziÄ™cia. – wspominaÅ‚ podczas otwarcia RafaÅ‚ Dutkiewicz, Prezydent WrocÅ‚awia. – Ta przestrzeÅ„ byÅ‚a wspólnÄ… inwestycjÄ… caÅ‚ego wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska akademickiego i docelowo ma sÅ‚użyć myÅ›li naukowej. Dzisiaj bÄ™dÄ…c w Kampusie Pracze czujemy siÄ™ jak w XXI wieku, ale nasze myÅ›li wybiegajÄ… tutaj już w XXII w. To miejsce ma być wulkanem kreatywnoÅ›ci i generatorem pomysÅ‚ów, które majÄ… siÄ™ tutaj sprzÄ™gać, aby prototypy staÅ‚y siÄ™ produktem.

O tym, że już siÄ™ tak dzieje, a naukowcy WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ pomimo tego, że w dalszym ciÄ…gu trwa budowa, nie stojÄ… w miejscu potwierdziÅ‚ prof. Jerzy Langer, który zaznaczyÅ‚, że EIT+ ma już prawie 50 pięćdziesiÄ…t zgÅ‚oszeÅ„ patentowych i wygenerowaÅ‚o kilkanaÅ›cie spóÅ‚ek. 

- Nie ma instytucji w Polsce z tak krótkim stażem, która by tego dokonaÅ‚a, ponieważ to nie jest miejsce, w którym siÄ™ tylko planuje, tutaj siÄ™ dziaÅ‚a. Å»yczÄ™ sobie, aby caÅ‚e wrocÅ‚awskie Å›rodowisko akademickie i naukowe zaczęło pracować razem. Jeżeli ludzie zacznÄ… wspóÅ‚pracować i zacznÄ… traktować EIT+ jak swoje miejsce, to dokonamy skoku w przyszÅ‚ość, to WrocÅ‚aw stanie siÄ™ polskim Cambridge i Oxfordem – dodaÅ‚ prof. Jerzy Langer.

W czasie otwarcia zostaÅ‚y również zaprezentowane firmy oraz technologie, którymi bÄ™dÄ… zajmować siÄ™ naukowcy w Kampusie Pracze. Krótkie prezentacje wygÅ‚osili Olga Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych firm na Å›wiecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych oraz Dawid CycoÅ„, prezes firmy ML System zajmujÄ…cej siÄ™ wdrażaniem innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiÄ…zaÅ„ fotowoltaicznych w budownictwie.

- WspóÅ‚praca EIT+ z ML System to modelowy przykÅ‚ad wspóÅ‚pracy nauki z biznesem. EIT+ przez to, że jest nowÄ… strukturÄ…, poza tradycyjnÄ… naukÄ… zwiÄ…zanÄ… z uczelniami, a także przez to, że zatrudnia kadrÄ™ z dużym doÅ›wiadczeniem we wspóÅ‚pracy z firmami komercyjnymi, przedstawia innÄ… jakość i podejÅ›cie do tematyki rzeczywistego transferu technologii ze skali badawczej w przemysÅ‚owÄ…. – komentowaÅ‚ Dawid CycoÅ„, Prezes ML System. - My jako biznes, pomimo że korzystamy na dużą skalÄ™ z dotacji unijnych przeznaczonych na badania, to tak naprawdÄ™ wydajemy również spore Å›rodki na wkÅ‚ady wÅ‚asne a także poÅ›wiÄ™camy czas i energiÄ™ naszych ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby badania nie miaÅ‚y odzwierciedlenia w rzeczywistych przychodach przynoszÄ…cych zysk firmie. Kadra EIT+ doskonale to rozumie i realizujÄ…c prace badawcze kÅ‚adzie nacisk na efekt w postaci wdrożenia a nie koniecznie publikacje naukowe, które sÄ… charakterystyczne dla naukowców akademickich

Budynki, które zostaÅ‚y dzisiaj pokazane, sÄ… realizowane w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+” wspóÅ‚finansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do poÅ‚owy 2015 roku kosztem 610 mln zÅ‚ na terenie Kampusu ma powstać sieć ponad 40 laboratoriów i pracowni naukowo-badawczych (pomiarowych i specjalistycznych), które bÄ™dÄ… funkcjonować w przebudowanych i wyremontowanych, XIX-wiecznych budynkach Kampusu. 

W nowych budynkach - nazwanych jeszcze roboczo 7 i 9 - w części nanotechnologicznej bÄ™dÄ… siÄ™ mieÅ›cić m.in. Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium MateriaÅ‚ów Polimerowych, Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych, Laboratorium MateriaÅ‚ów Luminescencyjnych. Natomiast po stronie biotechnologicznej uruchomione bÄ™dÄ… laboratoria posiadajÄ…ce możliwoÅ›ci pracy w standardzie laboratorium GMP (ang. Good Manufacturing Practice - Dobra Praktyka Produkcyjna), który zagwarantuje, że zastosowane surowce oraz wytworzone produkty bÄ™dÄ… speÅ‚niaÅ‚y okreÅ›lone wymagania jakoÅ›ciowe. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ bÄ™dzie dysponować zatem w obszarze BIO nowoczesnymi pracowniami cytometrii przepÅ‚ywowej, obrazowania komórkowego (m.in. mikroskopii konfokalnej i elektronowej), histologii, analizy DNA, RNA i inżynierii biaÅ‚ek, które bÄ™dÄ… dostosowane zarówno do badaÅ„  wysokoprzepustowych (HT – High Throughput) dla zewnÄ™trznych zleceniodawców (np. firm farmaceutycznych), jak i do badaÅ„ naukowych dla indywidualnych grup badawczych. W interdyscyplinarnych laboratoriach prowadzone bÄ™dÄ… badania gÅ‚ównie w obszarze biomedycznym w zakresie szeroko pojÄ™tej biochemii i biologii komórki (w tym komórek macierzystych i nowotworowych). DostÄ™pne bÄ™dÄ… Laboratorium Inżynierii BiaÅ‚ka, Laboratorium OddziaÅ‚ywaÅ„ Molekularnych, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej , Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej, Laboratorium Histologii Laboratorium Mikrobiologii, Laboratorium Izotopowe, Laboratorium Cytometrii PrzepÅ‚ywowej, Laboratorium Biochemiczne, Laboratorium Hodowli Komórkowych oraz Laboratorium Analizy DNA.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres