Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Produkcja solidnych, lekkich i złożonych części dla przemysłów samochodowego i lotniczego ma być tańsza i bardziej precyzyjna dzięki nowej metodzie opracowanej przez inżynierów z University of Exeter. Grupa badawcza opracowała nową metodę wytwarzania trójwymiarowych elementów kompozytowych przez mieszanie kombinacji stosunkowo niedrogich proszków.

Łączenie tych elementów wywołuje reakcję, której skutkiem jest wytworzenie cząstek 600 razy mniejszych niż szerokość ludzkiego włosa. Proces jest oparty na nowej metodzie Selektywnego Wytwarzania Laserowego (SLM), w którym laser wytwarza skomplikowane części z proszków metalowych. Nowa metoda ma potencjał do wytwarzania kompozytowych części aluminiowych w postaci tłoków, wałów napędowych, elementów zawieszenia, hamulców i prawie wszystkich części konstrukcyjnych samochodów czy samolotów. Pozwala także na produkcję lżejszych elementów konstrukcji z innowacyjną geometrią, prowadząc do dalszego zmniejszenia wagi produktów. Najnowsze odkrycia zespołu są opublikowane w Journal of Alloys and Compounds.

Części do samochodów i samolotów w głównej mierze składają się z aluminium, które jest stosunkowo lekkie oraz części wmacniających. Tradycyjne metody, takie jak odlew i synteza mechaniczna mogą być niedokładne i kosztowne, zwłaszcza gdy dana część ma złożony kształt. W ostatniej dekadzie zostały opracowane nowe metody SLM, które umożliwiają produkcję części o bardziej złożonych kształtach. Nowe metody SLM mogą być zastosowane w wytwarzaniu aluminiowych części kompozytowych ze specyficznych mieszanek proszków.

Aby przeprowadzić tę nową metodę, naukowcy używają laseru w celu stopienia mieszanki proszków złożonych z aluminium i odczynowego materiału wzmacniającego, na przykład tlenku żelaza. Reakcja pomiędzy proszkami skutkuje powstaniem nowych cząstek, które pełnią fukcję wzmacniającą i zostają rozprowadzone równomiernie w materiale.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres