Nowy papier z grafenu i włókien białkowych
|
Badacze, pod kierownictwem Raffaele Mezzenga, profesora Food and Soft Materials Science, stworzyli nowy nanokompozyt wykonany z grafenu i wÅ‚ókien biaÅ‚kowych, a mianowicie specjalny papier, który Å‚Ä…czy w sobie najlepsze wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci obu skÅ‚adników.
OkrÄ…gÅ‚e arkusze, które Mezzenga delikatnie podniósÅ‚ z szalki Petriego sÄ… bÅ‚yszczÄ…ce i czarne. PatrzÄ…c na ten maÅ‚y kawaÅ‚ek papieru, trudno jest sobie wyobrazić, że skÅ‚ada siÄ™ on z nowatorskiego nanokompozytowego materiaÅ‚u z bezprecedensowymi i unikalnymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami, które zostaÅ‚y opracowane w laboratorium profesora Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH-Die Eidgenössische Technische Hochschule).
Nowy „papier” jest wykonany z wystÄ™pujÄ…cych na przemian warstw biaÅ‚ka i grafenu. Te dwa skÅ‚adniki mogÄ… być mieszane w różne struktury, doprowadzane do rozpuszczenia i suszone w cienkie warstwy przez filtr próżniowy – „podobnie jak zazwyczaj produkowany jest papier z celulozy” twierdzi Mezzenga. „To poÅ‚Ä…czenie różnych materiaÅ‚ów z wyjÄ…tkowymi wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami wytwarza nowatorski nanokompozyt ze znacznymi korzyÅ›ciami np. caÅ‚kowita biodegradowalność materiaÅ‚u.
Grafen jest mechanicznie mocny, przewodzi prÄ…d, a także silnie hydrofobowy z natury. Z drugiej jednak strony, wÅ‚ókna biaÅ‚kowe sÄ… biologicznie aktywne i mogÄ… Å‚Ä…czyć wodÄ™. Pozwala to nowemu materiaÅ‚owi absorbować wodÄ™ i zmieniać ksztaÅ‚t pod różnymi stanami wilgotnoÅ›ci. Ponadto „grafenowy papier” posiada cechy pamiÄ™ci ksztaÅ‚tu, a wiÄ™c potrafi deformować siÄ™ kiedy pochÅ‚ania wodÄ™ i przybrać oryginalny ksztaÅ‚t po wyschniÄ™ciu. WÅ‚aÅ›ciwość ta może zostać wykorzystana np. w czujnikach wody lub regulatorach wilgotnoÅ›ci.
Mezzenga uważa również, że “najbardziej interesujÄ…cÄ… cechÄ… jest to, iż możemy zastosować ten materiaÅ‚ jako czujnik biologiczny do dokÅ‚adnego pomiaru aktywnoÅ›ci enzymów.” Enzymy mogÄ… trawić i rozdzielać fibryle biaÅ‚kowe. To zmienia opór elektryczny kompozytu, co jest wielkoÅ›ciÄ… mierzalnÄ… kiedy grafenowy papier jest wÅ‚Ä…czony do obwodu elektrycznego. PatrzÄ…c z tej perspektywy, możemy przysiÄ…c, że odkryliÅ›my nowÄ… metodÄ… badania aktywnoÅ›ci enzymatycznej.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji