O projekcie Akcelerator EIT+ na łamach portalu biotechnologia.pl
Na łamach portalu Biotechnologia.pl ukazała się rozmowa z dr. Cezarym Iwanem, koordynatorem projektu Akcelerator EIT+. W wywiadzie przeczytać można o pierwszych etapach projektu, a także o kolejnych etapach jego rozwoju.
- Pomysł utworzenia Akceleratora pojawił się już na wczesnym etapie powstawania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, kiedy to spółka definiowała strategię działalności i pozyskiwała pierwsze projekty. Zarysowała się wówczas idea komercjalizacji wiedzy, między innymi poprzez tworzenie spółek technologicznych. Następnie powstała koncepcja Akceleratora, w której określono precyzyjnie jakiego rodzaju miały by to być spółki i jakie branże leżą w sferze naszych zainteresowań. W końcu, EIT+ przyznane zostały środki finansowe przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu Akcelerator w ramach działania 3.1 PO IG - opowiada dr Cezary Iwan o początkach kierowanego przez siebie projektu.
Do lutego 2012 r. w ramach Akceleratora EIT+ powstało osiem spółek spin-off. Wszystkie pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i produktami, m.in. medycznymi czy w zakresie ochrony danych informatycznych.
W EIT+ zaangażowane są duże środki, nasza firma jest coraz bardziej rozpoznawalną i poważaną marką, dysponujemy świetną kadra naukową, to wszystko sprawia, że jesteśmy jednym z niewielu miejsc w Polsce gdzie możliwości pozyskiwania i rozwijania naprawdę interesujących, dobrych projektów bazujących na innowacyjnym know-how są bardzo sprzyjające - dodaje dr Iwan.
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.