Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcom udało się zsyntezować oraz zmodyfikować zachowanie membran nanofiltrów z octanu celulozy tak, aby oddzielały związki nitro aromatyczne od wody.

Membrany wykazały wysoką wydajność w procesie nanofiltracji. Dzięki tej niewątpliwej zalecie wykorzystano je w badaniach i okazały się przydatne w trakcie oczyszczania wody oraz ścieków, ponownego użycia wód zanieczyszczonych. Ponadto, te proste w obsłudze oraz tanie membrany nie wymagają do prawidłowego działania związków chemicznych.

Polimer octanu celulozy jest wybierany przez naukowców w celu syntezowania membran nanofiltrów ze względu na jego hydrofilowość, odporność na rozpuszczalniki oraz opłacalność. Membrany powstałe ze zsyntezowanego polimeru są stosunkowo gęste, a ich powierzchnia odznacza się wyjątkową gęstością. Skutkuje to zauważalną redukcją przepływu.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres