EIT+ || Oddzielanie trucizny od wody za pomocą zmodyfikowanych nanofiltrów z octanu celulozy
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcom udaÅ‚o siÄ™ zsyntezować oraz zmodyfikować zachowanie membran nanofiltrów z octanu celulozy tak, aby oddzielaÅ‚y zwiÄ…zki nitro aromatyczne od wody.

Membrany wykazaÅ‚y wysokÄ… wydajność w procesie nanofiltracji. DziÄ™ki tej niewÄ…tpliwej zalecie wykorzystano je w badaniach i okazaÅ‚y siÄ™ przydatne w trakcie oczyszczania wody oraz Å›cieków, ponownego użycia wód zanieczyszczonych. Ponadto, te proste w obsÅ‚udze oraz tanie membrany nie wymagajÄ… do prawidÅ‚owego dziaÅ‚ania zwiÄ…zków chemicznych.

Polimer octanu celulozy jest wybierany przez naukowców w celu syntezowania membran nanofiltrów ze wzglÄ™du na jego hydrofilowość, odporność na rozpuszczalniki oraz opÅ‚acalność. Membrany powstaÅ‚e ze zsyntezowanego polimeru sÄ… stosunkowo gÄ™ste, a ich powierzchnia odznacza siÄ™ wyjÄ…tkowÄ… gÄ™stoÅ›ciÄ…. Skutkuje to zauważalnÄ… redukcjÄ… przepÅ‚ywu.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres