Okna, które generują elektryczność
|
We wspóÅ‚czesnej architekturze, zwÅ‚aszcza na terenach biznesowych, coraz częściej można zauważyć, że gÅ‚ównym materiaÅ‚em budowlanym stajÄ… siÄ™ szklane pÅ‚yty. JednoczeÅ›nie coraz wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ przywiÄ…zuje siÄ™ do tego, aby proces urbanizacji przebiegaÅ‚ w sposób jak najmniej szkodliwy dla Å›rodowiska.
Z tego powodu zespóÅ‚ badaczy z Integrated Nanotechnology Lab na King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), prowadzony przez Muhammada MustafÄ™ Hussaina, postanowiÅ‚ przetestować nowatorski pomysÅ‚ polegajÄ…cy na wprowadzeniu do okien termoelektrycznych materiaÅ‚ów w mikro- i nanoskali, w celu wygenerowania termoelektrycznoÅ›ci bÄ™dÄ…cej wynikiem różnicy temperatury wewnÄ…trz i na zewnÄ…trz budynku. Wyniki badaÅ„ przedstawione zostaÅ‚y w „Scientific Reports”.
Kiedy termoelektryczne materiaÅ‚y wystawione sÄ… na różnicÄ™ temperatur, przepÅ‚yw noÅ›ników wiÄ™kszoÅ›ciowych nastÄ™puje od strony cieplejszej do zimniejszej, generujÄ…c w ten sposób prÄ…d. Jak dotÄ…d, zjawisko to nie zostaÅ‚o wykorzystane w budynkach z jednego prostego powodu – obecnoÅ›ci powierzchni blokujÄ…cej, tj. szyby. Na materiaÅ‚y termoelektryczne oddziaÅ‚uje jedynie temperatura po tej stronie, po której zostaÅ‚y umieszczone. Temperatura po drugiej stronie okna nie ma na nie wpÅ‚ywu, co oznacza, że materiaÅ‚y nie generujÄ… prÄ…du.
Naukowcy jednak wpadli na pomysÅ‚, aby umieszczać materiaÅ‚y nie po jednej stronie okna, lecz „przeciÄ…gać” je przez szybÄ™. Na umieszczony w ten sposób materiaÅ‚ mogÄ… dziaÅ‚ać dwie temperatury: zewnÄ™trzna i wewnÄ™trzna. Powstaje jednak problem gruboÅ›ci szyby, która może osiÄ…gać nawet 5 mm. Standardowe techniki umieszczania, takie jak rozpylanie jonowe, litografia elektronowa czy osadzanie elektrochemiczne nie sÄ… w stanie pokonać takiej przeszkody.
Dlatego naukowcy użyli dÅ‚ugich na 5 mm termoelektrycznych „sÅ‚upków”, sprasowanych na gorÄ…co z mechanicznie stopionych nanopyÅ‚ków, aby móc „przeciÄ…gnąć” je przez bezszwowe otwory wydrążone w szybach.
Metoda ta pozwala na generowanie prądu przy wysokich temperaturach na zewnątrz budynku nawet, gdy na zewnątrz jest pochmurnie lub panuje noc (w przeciwieństwie do fotoogniw).
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji