Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

NanoMat BioMed DCMiB Akcelerator Patent Plus O projekcie Aktualności POF Homing Plus Projekty FNP - Metan FNP - Solar Aktualności Lider Projekty Lider H2Sens BioPatent PLACES EU 7PR TEPSIE EU 7PR ASPICE EU 7PR Acropolis EU 7PR BBMRI-LPC PRELUDIUM 6 Network Sunrise Dolnośląski Klaster Technologii Fotonicznych

Opracowanie nowej techniki ultraczułej detekcji gazów i jej zastosowanie do monitorowania poziomu metanu w atmosferze

W lipcu 2013 r. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ rozpoczęliśmy realizację projektu „Opracowanie nowej techniki ultraczułej detekcji gazów i jej zastosowanie do monitorowania poziomu metanu w atmosferze”,  finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Homing Plus. Jego głównym celem jest rozwój metod laserowej detekcji gazów.

Projekt realizowany będzie w nowo otwartym laboratorium EIT+ mieszczącym się na Praczach Odrzańskich we Wrocławiu. Prowadzone badania będą się skupiać na stworzeniu prototypowego systemu do zdalnej detekcji metanu w atmosferze w oparciu o nową technikę pomiarową CLaDS (Chirped Laser Dispersion Spectroscopy). Zainteresowanie metanem wynika m.in. z kluczowej roli, jaką odgrywa on w kształtowaniu klimatu na Ziemi. 

Projekt realizowany jest w nowoczesnych laboratoriach mieszczących się w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. 

Wykrywanie wycieków metanu (zarówno na etapie wydobycia jak i przesyłu) ma także znaczenie ekonomiczne. To sprawia, że wyniki projektu mogą zainteresować zarówno naukowców (np. klimatologów) jak i firmy zajmujące się przemysłem wydobywczym (w szczególności wydobyciem i przesyłem gazu). Ponadto, opracowana technika pomiarowa może być z łatwością zaadoptowana do detekcji innych związków występujących w atmosferze, np. pary wodnej lub tlenków węgla i azotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kierownikiem projektu jest dr inż. Michał Nikodem (michal.nikodem@eitplus.pl), a w pracach badawczych uczestniczyć będą także stypendyści realizujący prace magisterskie. 

Termin zakończenia: 30 czerwca 2015 r. 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres