Otworzyliśmy pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank
|
Biobanki to ośrodki badawcze, które są przyszłością medycyny i badań diagnostycznych. Dzięki tego typu laboratoriom, leczenie chorób cywilizacyjnych stanie się znacznie łatwiejsze. W czwartek (18 października br.) pierwsza tego typu placówka została otwarta we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. To wspólny projekt Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Uroczyste otwarcie Biobanku odbyło się w czwartek o godz. 13. Udział w nim wzięli przedstawiciele EIT+: Prezes Zarządu prof. Jerzy Langer, członek zarządu Spółki Tomasz Gondek, a także kierownik Biobanku dr Łukasz Kozera oraz przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego: prof. Halina Grajeta (Dziekan Wydziału Farmacji) i prof. Kazimierz Gąsiorowski.
Czym jest Biobank?
Wrocławski Biobank jest pierwszym tego typu laboratorium na Dolnym Śląsku, zorganizowanym ściśle wg wytycznych Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). Powstał jako wspólny projekt Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Po stronie EIT+, pieczę nad realizacją tej inicjatywy sprawował dr Łukasz Kozera. Natomiast po stronie uczelni w rozwój Biobanku zaangażowany był prof. Kazimierz Gąsiorowski i prof. Zygmunt Grzebieniak.
Zadaniem Biobanku będzie gromadzenie próbek krwi, które zostaną wykorzystane do badań naukowych poświęconych wykrywaniu nowoczesnych markerów i terapii schorzeń sercowo-naczyniowych oraz autoimmunologicznych.
Szereg tych chorób pojawia się w naszych rodzinach, jesteśmy często bezradni - szczególnie wtedy, gdy diagnozowane są zbyt późno. Ale naukowcy i lekarze nie są bezbronni. Dzięki biobankowaniu, wskazane wyżej choroby można poddać dokładnym analizom i zdefiniować ich najbardziej typowe cechy np. u pacjentów z danej grupy wiekowej. To umożliwi stworzenie nowych terapii pozwalających na skuteczne leczenie chorób.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą materiału biologicznego na potrzeby badawcze może być każdy mieszkaniec Dolnego Śląska w wieku 25-75 lat oraz pacjenci cierpiący na schorzenia sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne. Osoby, które nie są hospitalizowane mogą się zgłaszać do siedziby Biobanku przy ulicy Borowskiej 211A. Natomiast pacjenci cierpiący na schorzenia sercowo-naczyniowe oraz choroby autoimmunologiczne będą mogli oddać próbkę krwi w trakcie hospitalizacji na terenie Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Na czym polega badanie w Biobanku?
Lekarze i diagności współpracujący z Biobankiem będą pobierać od pacjentów próbkę krwi i moczu, z których następnie zostanie wyizolowane DNA, RNA, surowicę i osocze, czy też pojedyncze komórki. Wszystko po to, aby zgromadzić jak największą pulę danych biologicznych, która w przyszłości będzie wykorzystana przez naukowców prowadzących badania nad nowymi biomarkerami np. chorób cywilizacyjnych.
Im większa ilość zgromadzonych próbek biologicznych, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych. Poprzez udział w projekcie Biobank, każdy pacjent może się przyczynić do rozwoju tych gałęzi medycyny, zajmujących się wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Biobank zapewnia pełną anonimowość
Każdy pacjent Biobanku może liczyć na pełną anonimowość. Pobrane próbki biologiczne zostaną zabezpieczone i będą przechowywane w Biobanku, a poufność danych zapewni nowoczesny system komputerowy. W każdej chwili dawca materiału biologicznego będzie też mógł wycofać swoją zgodę na jego przetwarzanie. Wówczas pobrane próbki zostaną zniszczone, a dane demograficzne usunięte z bazy danych.
Zapraszamy też na stronę internetową Biobanku: www.biobank.eitplus.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji