Para dzięki światłu i nanocząstkom
|
Niektóre źródÅ‚a podajÄ…, że turbiny napÄ™dzane parÄ… stanowiÄ… w granicach 80 do 90 procent gÅ‚ównego źródÅ‚a, które jest używane do produkcji elektrycznoÅ›ci. OczywiÅ›cie metoda wytwarzania pary jest zróżnicowana poprzez energiÄ™ jÄ…drowÄ… do spalania paliw kopalnianych.
Obecnie naukowcy z Rice University uważajÄ…, że odkryli caÅ‚kowicie nowy sposób produkcji pary dziÄ™ki umieszczeniu pochÅ‚aniajÄ…cych Å›wiatÅ‚o nanoczÄ…stek w wodzie oraz skierowaniu strumienia Å›wiatÅ‚a na wodÄ™. W ten sposób para jest produkowana z wody, ale bez jej podgrzewania.
W nowej metodzie nie tylko nie jest koniecznym podgrzanie wody, lecz, jak zademonstrowali naukowcy z Rice, para może być wyprodukowana w wodzie, która pozostaje bliska temperaturze zamarzania, bÄ™dÄ…c zarazem pod wpÅ‚ywem sÅ‚oneczno-nanoczÄ…steczkowego poÅ‚Ä…czenia. WedÅ‚ug badaczy, wytwarzanie pary w ten sposób jest bardzo wydajne, ponieważ 80 do 90 procent pochÅ‚anianej energii ze sÅ‚oÅ„ca jest tak naprawdÄ™ od razu przeksztaÅ‚cone na parÄ™.
Gdy te dane zostaÅ‚y przeliczone na pomiary oszczÄ™dnoÅ›ci energii używane w fotowoltaice, ta metoda odznacza siÄ™ efektywnoÅ›ciÄ… energetycznÄ… w granicach 24 procent, co znacznie przewyższa fotowoltaikÄ™, która odznacza siÄ™ 15 procentami na skali sprawnoÅ›ci.
W badaniu, które opublikowano w ACS Nano (“Solar Vapor Generation Enabled by Nanoparticles"), wykorzystano różne materiaÅ‚y np. nanoczÄ…stki metali oraz wÄ™gla. WspólnÄ… cechÄ… byÅ‚o to, że potrzebowaÅ‚y pochÅ‚aniać Å›wiatÅ‚o. Po rozproszeniu w wodzie, nanoczÄ…stki wykorzystaÅ‚y wiÄ™kszość energii do wytworzenia pary niż podgrzania wody.
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji