Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Patrycja Radek z EIT+ opowiada w "Gazecie Wyborczej" o amerykańskim sposobie na innowacje

- Polscy naukowcy mają ogromny potencjał i nie odstają od swoich kolegów po fachu z USA. Ale muszą dogonić amerykańskich badaczy w sposobie tego, jak pracują i jak prezentują swoje odkrycia – opowiada Patrycja Radek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej Wrocław”.

Dziewięć tygodni – tyle czasu Patrycja Radek, która w EIT+ jest wicedyrektorem ds. marketingu i sprzedaży, spędziła na stypendium na amerykańskim uniwersytecie w Berkeley. Do USA wyjechała w ramach programu TOP 500 Innovators, wdrażanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwsi stypendyści z Polski wyjechali do USA w 2011 r., a do tej pory amerykańską drogę do innowacji poznało ponad dwustu naukowców oraz ekspertów ds. transferu technologii.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych naukowcy z Polski mogli liczyć na kompleksowe, szeroko zakrojone wykłady i ćwiczenia przydatne w pracy badawczej. Nie zabrakło też wizyt w firmach, z których niektóre zaczynały (i co całkiem dosłownie) w przydomowych garażach lub na uczelnianych kampusach, a dziś będące okrętami flagowymi światowej innowacyjności, jak Apple czy Google.  Stypendyści pracowali nad własnymi projektami, ale szczególny nacisk kładziono na autoprezentację oraz pracę w grupach. Dlaczego było to tak ważne?

- W naszej kulturze ludzie (także naukowcy) są przyzwyczajeni, że ich obowiązki pozostają niezmienne przez lata. A żeby wymyślić coś nowego, wpaść na innowacyjny pomysł, trzeba wyjść poza schemat – wyjaśnia Patrycja Radek. I dodaje: - Warto też podkreślić, że Amerykanie potrafią sprzedać swoje badania światu. Uczy się ich autoprezentacji i tego, jak rozmawiać z ludźmi. Potrafią dobrze wytłumaczyć swoje działania, podawać praktyczne przykłady, jak je wykorzystać.

W programie TOP 500 Innovators do tej pory wzięło udział kilkudziesięciu naukowców i ekspertów ds. badań i rozwoju z Wrocławia. Jak podkreśla Patrycja Radek, po powrocie z USA uczestnicy programu chcą wspólnie pracować nad innowacyjnymi projektami, zatem to dopiero początek.

Cały wywiad z Patrycją Radek znajdą Państwo na stronie internetowej "Gazety Wyborczej Wrocław".

 



Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres