EIT+ || Pięć nagród dla EIT+ na prestiżowych targach Brussels Innova 2012!
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Pięć nagród dla EIT+ na prestiżowych targach Brussels Innova 2012!

Innowacyjne produkty naukowe zaprezentowane przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ zdobyÅ‚y aż pięć nagród podczas prestiżowych targów wynalazczoÅ›ci i transferu technologii Brussels Innova 2012. Jury targów wyróżniÅ‚o ZÅ‚otym i Srebrnym Medalem Brussels EUREKA aż cztery projekty opracowane przez naukowców wspóÅ‚pracujÄ…cych z WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+, w ramach realizowanych kontraktów badawczych i komercjalizacyjnych.

Polski len doceniony nawet w Brukseli
NajwiÄ™cej nagród otrzymaÅ‚y bioprodukty na bazie lnu prof. dr hab. Jana Szopy-Skórkowskiego. Nie tylko zdobyÅ‚y ZÅ‚oty Medal Targów Brussels EUREKA, ale również nagrodÄ™ Ministerstwa Rumunii do spraw Edukacji, BadaÅ„, MÅ‚odzieży i Sportu, które jest narodowym autorytetem w dziedzinie badaÅ„ naukowych, za wysoki poziom naukowy i techniczny wynalazku,.

Nagrodzone produkty wytwarzane sÄ… na bazie specjalnego polskiego lnu, który powstaje z wykorzystaniem metod nowej biotechnologii i charakteryzuje siÄ™ zwiÄ™kszonÄ… zawartoÅ›ciÄ… zwiÄ…zków prozdrowotnych. PóÅ‚produkty uzyskiwane z lnu takie jak: wÅ‚ókna, paździerze, olej i wytÅ‚oki sÄ… bazÄ… dla wielu innowacyjnych wyrobów takich jak Lenplast, Biokompozyty, Linżel czy Oilactive. Te gotowe preparaty z genetycznie zmodyfikowanego lnu sÄ… doskonaÅ‚ym antidotum na gojenie ran, wobec których medycyna czÄ™sto jest bezsilna.

Szczególnie Lenplast może zrewolucjonizować rynek materiaÅ‚ów opatrunkowych. To opatrunek oparty na wÅ‚óknach o wysokiej zawartoÅ›ci zwiÄ…zków terapeutycznych: przeciwzapalnych i antybakteryjnych. PrzyÅ›piesza również gojenie siÄ™ ran, nawet tych najbardziej trudnych -  owrzodzonych czy z wysiÄ™kami. Ze wzglÄ™du na zawartość zwiÄ…zków antybakteryjnych Lenplast może być używany również na zakażone rany.

Laserowy system do znakowania metali
Na tegorocznych targach byÅ‚ prezentowany również system kolorowego znakowania metali za pomocÄ… lasera bez użycia dodatków barwiÄ…cych w procesie technologicznym. Ta technologia może być wykorzystywana  np.  w branży reklamowej, zdobnictwie, czy zabezpieczeniach. Na czym siÄ™ opiera? System umożliwia uzyskanie powtarzalnych efektów kolorystycznych na znakowanych przedmiotach niezależnie od ich rozmiarów czy odlegÅ‚oÅ›ci od źródÅ‚a lasera i umożliwia zastosowanie tego rozwiÄ…zania przy produkcji seryjnej. Dodatkowo pozwala na kolorowe znakowanie metali, które może być wykonywane nawet na nieregularnych powierzchniach. Co ważne znakowanie  nie powoduje uszkodzeÅ„ materiaÅ‚u, korozji oraz jest odporne na promieniowanie UV.

Ta metoda umożliwia też specyficzne zabezpieczanie przedmiotów i uniemożliwia ich podrobienie, co w dzisiejszym Å›wiecie może mieć istotne znaczenie. ZespóÅ‚ projektowy prof. Krzysztofa Abramskiego (Politechnika WrocÅ‚awska), który pracowaÅ‚ nad tym nietypowym rozwiÄ…zaniem, otrzymaÅ‚ na targach zÅ‚oty medal.

Oryginalność po raz drugi, czyli “niezmywalny” odcisk palca
Jak ważne jest to, aby uchronić siÄ™ przed taniÄ… podróbkÄ…, czy faÅ‚szerstwem, Å›wiadczy kolejny zÅ‚oty medal dla jednej ze spóÅ‚ek portfelowych WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ Nanovectors Sp. z o.o., która powstaÅ‚a w ramach projektu Akcelerator EIT+. IstotÄ… przedsiÄ™wziÄ™cia jest komercjalizacja skutecznych zabezpieczeÅ„ bazujÄ…cych na nanoluminoforach.

Specyficzne znaczniki mogÄ… być w stosunkowo prosty sposób wprowadzone do papieru, tuszu, toneru drukarki, szkÅ‚a, tworzyw sztucznych, a nawet cieczy. Tym samym nanoczÄ…stki mogÄ… być stosowane jako zabezpieczenia praktycznie wszelkich materiaÅ‚ów: wiÄ™kszoÅ›ci dokumentów (banknoty, papiery wartoÅ›ciowe, dokumenty publiczne, paszporty, bilety), przy zabezpieczaniu produktów markowych (butelki, skóra, metki), dzieÅ‚ sztuki i antyków (farby, lakiery), a także na przykÅ‚ad paliw pÅ‚ynnych.  PrzewagÄ… oferowanej przez spóÅ‚kÄ™ technologii wobec stosowanych obecnie zabezpieczeÅ„ o podobnych funkcjonalnoÅ›ciach, jest przede wszystkim relacja poziomu bezpieczeÅ„stwa i kosztu oraz przyjazny system detekcji.

Dodatkowo prof. WiesÅ‚aw StrÄ™k, znany wrocÅ‚awski wynalazca i pomysÅ‚odawca technologii spóÅ‚ki Nanovectors, otrzymaÅ‚ z rÄ…k burmistrza Krzyż Komandorski Orderu „Labor Improdus Omnia Vinci” Królestwa Belgii za osiÄ…gniÄ™cia w dziedzinie wynalazczoÅ›ci. Natomiast dr hab. Dariusz Hreniak zostaÅ‚ wyróżniony przez burmistrza stolicy Belgii tytuÅ‚em Kawalera InnowacyjnoÅ›ci w dziedzinie wynalazczoÅ›ci.

Rentgen nie taki szkodliwy?
Takie zalety ma przynieść materiaÅ‚ luminescencyjny prof. Eugeniusza Zycha, Anety Wiatrowskiej  i Dagmary Kuleszy (wszyscy z Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego). To nowy materiaÅ‚ do zastosowaÅ„ w wykrywaniu promieniowania jonizujÄ…cego (m.in. obrazowanie medyczne), który charakteryzuje siÄ™ dużą wydajnoÅ›ciÄ… w pochÅ‚anianiu promieniowania rentgenowskiego.

Jakie przyniesie to korzyÅ›ci?  Przede wszystkim umożliwi znaczne obniżenie dawki niebezpiecznego promieniowania o poÅ‚owÄ™ dla pacjenta, a korzyÅ›ciÄ… dla lekarza bÄ™dzie obraz o lepszym kontraÅ›cie niż obecnie. DodatkowÄ… jego zaletÄ… jest to, że informacja zapisana w ten sposób cechuje siÄ™ dużą trwaÅ‚oÅ›ciÄ… i jest odporna na czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, czy dwutlenek wÄ™gla. Projekt zostaÅ‚ oczywiÅ›cie doceniony i otrzymaÅ‚ srebrny medal podczas targów.

Warto mieć na uwadze, że „MiÄ™dzynarodowe Targi WynalazczoÅ›ci, BadaÅ„ Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeÅ„ w dziedzinie transferu technologii i wynalazczoÅ›ci w Europie. TegorocznÄ… edycjÄ™ zorganizowano w dniach 15-17 listopada na terenie Expo w Brukseli. W tym roku udziaÅ‚ w targach wzięło ponad 20 krajów, a w samym wydarzeniu biorÄ… udziaÅ‚ nie tylko autorzy wynalazków, ale również inwestorzy, liderzy projektów, innowacyjne przedsiÄ™biorstwa, uniwersytety, oÅ›rodki badawcze oraz instytucje prywatne i publiczne zaangażowane w dziaÅ‚ania na rzecz rozwoju i wspierania innowacji. Dla każdego uczestnika to tym samym szansa, aby pokazać swoje projekty i znaleźć inwestora. Podczas trzydniowych targów przedstawiciele WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ prezentowali goÅ›ciom wydarzenia projekty realizowane przez SpóÅ‚kÄ™, sukcesy w dziedzinie transferu technologii i komercjalizacji IP, opowiadali też o planach rozwoju firmy w przyszÅ‚oÅ›ci i możliwoÅ›ciach wspóÅ‚pracy.

ZdjÄ™cia z targów Brussels Innova 2012:

EIT_Wroclaw's Targi Brussels Innova 2012 album on Photobucket

 

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™  poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres