Pierwsze spotkanie członków Forum Academia2Business (Forum A2B) w Kampusie Pracze EIT+
W dniu 11 maja br. w siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ odbyło się pierwsze spotkanie członków Forum Academia2Business (Forum A2B).
Do udziału w spotkaniu informacyjno-warsztatowym zaproszone zostały podmioty biznesowe, które podjęły decyzję o podpisaniu z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Umowy o Współpracy w ramach Forum. Jego najważniejszym celem było zaprezentowanie założeń wspólnych inwestycji w projekty badawczo-rozwojowe kończących się komercjalizacją wyników badań. Opisano zasady współfinansowania projektów i udziału podmiotów gospodarczych w inwestycjach oraz proces definiowania i wyboru wspólnej inwestycji do realizacji.
Gości piątkowego spotkania w Kampusie Pracze EIT+ przywitał Prezes Zarządu spółki prof. Mirosław Miller wspólnie z członkiem Zarządu EIT+ Tomaszem Gondkiem. Później koordynator Forum A2B Agnieszka Skotarczyk przedstawiła prezentację pt. „Wspólne inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe kończące się komercjalizacją wyników badań – zasady współfinansowania projektów i udziału podmiotów gospodarczych, proces definiowania i wyboru wspólnej inwestycji do realizacji”. Przedstawiono też projekt Network Sunrise, który również realizowany jest w EIT+, przedstawił się jako narzędzie wspierające dopasowanie grup badawczych do potrzeb podmiotów gospodarczych w zakresie rozwoju i wdrożenia nowych technologii.
Wspólne zgromadzenie wszystkich Członków Forum A2B umożliwiło przedstawienie propozycji i możliwości wspólnych działań i projektów badawczych, a przede wszystkim prezentację zasobów i wyposażenia laboratoriów, powstających w ramach projektu infrastrukturalnego Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów, realizowanego przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Niniejsze działanie pokazało także potencjał i zakres działań podjętych w projekcie, a także umożliwiło nawiązanie kontaktów w środowisku badawczo-rozwojowym oraz biznesowym, właściwym dla DCMiB. Zaproszenie członków Forum A2B na Kampus Pracze stanowi istotny czynnik budowania relacji i kreowania atmosfery współpracy, a także bezpośrednio oddziałuje na potencjalnego kontrahenta, co zwiększa prawdopodobieństwo uzyskiwania oczekiwanych efektów aktywności laboratoriów budowanych w ramach projektu "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB)".
W piątkowym wydarzeniu uczestniczyło 16 przedstawicieli firm, m.in. USP Life Sciences Sp. z o.o., PW Futurum Sp. z o.o., Dynamax Sp. z o.o., PD Devices Poland Sp. z o.o., Assign Clinical Research Poland Sp. z o.o., Monitech Sp. z o.o., Rhino Sp. z o.o., PPH Wadex S.A. Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej.
O Forum Academia2Business (FORUM A2B)
Forum Academia2Business (FORUM A2B) jest inicjatywą Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, działającego w obszarze Nanotechnologii oraz Life Science. To unikalny mechanizm, pozwalający kojarzyć potrzeby badawcze, rozwojowe i produktowe przedsiębiorstw oraz oferty możliwości prowadzenia badań ze strony zespołów naukowych w całym kraju.
Rozwój współczesnej gospodarki w dużym stopniu uzależniony jest od innowacyjnych rozwiązań systematycznie wdrażanych we wszystkich gałęziach przemysłu. Od wielu lat obserwuje się narastające zapotrzebowanie na nowe rozwiązania dla przedsiębiorstw walczących o przewagę konkurencyjną. Ale brakowało zdolności przetworzenia realnych osiągnięć nauki w produkty, możliwe do zastosowania bezpośrednio w przemyśle.
Dlatego Wrocławskie Centrum Badań EIT+ opracowało specjalistyczny mechanizm kojarzenia potrzeb badawczych, rozwojowych i produktowych przedsiębiorstw oraz oferty możliwości prowadzenia badań ze strony zespołów naukowych w całym kraju. To właśnie forum Academia2Business (FORUM A2B). Model współpracy oraz komercjalizacji wyników prac badawczych pomiędzy Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz przedsiębiorcami został zaakceptowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Galeria zdjęć ze spotkania FORUM A2B:
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).