Podpisaliśmy umowę na uruchomienie Biobanku we Wrocławiu
|
Realizowany wspólnie przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ i Akademię Medyczną we Wrocławiu projekt Biobank jest już dopięty na ostatni guzik. I ten unikalny w skali Wrocławia i Dolnego Śląska ośrodek medyczny zostanie uruchomiony zgodnie z planem, czyli w drugim kwartale br.
Na początku maja br. przedstawiciele EIT+: Prezes Zarządu prof. Mirosław Miller i członek zarządu Tomasz Gondek podpisali umowę na uruchomienie Biobanku z reprezentantami Akademii Medycznej: prof. Zygmuntem Grzebieniakiem (prorektorem ds. nauki) i prof. Kazimierzem Gąsiorowskim (dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej). Parafując umowę, zakończono proces formalny związany z uruchomieniem tego nowoczesnego ośrodka badawczego. Wcześniej eksperci zasiadający w Komisji Bioetycznej wrocławskiej Akademii Medycznej orzekli, że projekt ten spełnia kryteria przewidziane w Good Clinical Practice oraz normy zawarte w Deklaracji Helsińskiej, dając tym samym zielone światło do podpisania umowy.
Pomysłodawcą Biobanku i jego koordynatorem jest dr Łukasz Kozera z Departamentu Life Science EIT+. Czym będzie się zajmował nasz ośrodek? Jego podstawowy cel to gromadzenie materiału biologicznego, głównie produktów krwiopochodnych. Próbki te posłużą naukowcom do opracowania innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wielu chorób, m.in. schorzeń układu krążenia.
Krew na cele badawcze będzie mógł oddać każdy mieszkaniec Dolnego Śląska. Bezpieczeństwo danych pacjentów i próbek z materiałem biologicznym zagwarantują nowoczesne systemy informatyczne, a także – pełniący całodobowy nadzór – specjalnie przeszkolony personel.
Prezentacja projektu Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
(fot. 123dan321/sxc.hu).
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji