Prestiżowa nagroda dla niemieckiego Fraunhofer COMEDD – partnera Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
|
Okulary wyświetlające informacje i sterowane ruchami gałki ocznej? Taki produkt był do niedawna tylko nieosiągalnym marzeniem naukowców oraz elementem znanym z filmów science fiction. To, co wczoraj wydawało się niemożliwe, dzisiaj dzięki rozwojowi nowoczesnych nanotechnologii, może trafić na rynek i stać się przedmiotem codziennego użytku, podobnie jak smartfon czy tablet.
Innowacyjne okulary opracowała właśnie niemiecka firma Fraunhofer COMEDD, która za swój produkt otrzymała nagrodę w kategorii „hardware” podczas tegorocznej edycji targów CeBIT w Hannowerze.
Organizowane w Niemczech targi CeBIT to jedno z najważniejszych wydarzeń świata nowoczesnych technologii. Prezentowane tam innowacyjne produkty oraz urządzania rozbudzą wyobraźnię nawet tych najbardziej sceptycznych uczestników targów. Pokazują również i uświadamiają, że tego typu projekty mają w sobie ogromny potencjał i już wkrótce zmienią rzeczywistości, w której funkcjonujemy.
Za jeden z pomysłów, który budzi największe nadzieje, jury tegorocznej edycji CeBIT-u uznało produkt opracowany przez firmę Fraunhofer COMEDD (jednego z partnerów badawczych Wrocławskiego Centrum Badań EIT+), we współpracy z FraunhoferIOSB i Trivisio Prototyping. W skład komisji oceniającej najbardziej innowacyjne projekty weszło blisko stu naukowców, przedstawicieli przemysłu, ekspertów z branży IT, a także dziennikarzy. Wszystko po to, aby na każdy projekt spojrzeć z róznych perspektyw i dostrzec innowacyjny potencjał danej technologii.
Firma Fraunhofer COMEDD podczas targów CeBIT 2013 zaprezentowała innowacyjne okulary, oparte na technologii OLED (od Organic Light Emitting Diode, czyli diody elektroluminescencyjnej wyprodukowanej ze związków organicznych). Takie okulary na swoich ekranach wyświetlają przed oczami użytkownika pożądane przez niego informacje, mogą też posłużyć jako nośnik informacji Augmented Reality (AR), czyli rzeczywistości poszerzonej, która nakłada na obraz widziany przez człowieka informacje pobierane z internetu. Dzięki AR, można np. poznać historię oglądanego właśnie zabytku, którą urządzenie pobierze z bazy danych i wyświetli nam przed oczami. Okulary wyposażone w ekrany wyświetlające użytkownikom różne informacje, to obecnie jeden z najciekawszych projektów ze świata IT. Obok firmy Fraunhofer COMEDD, nad podobną technologią pracuje m.in. firma Google, której produkt o nazwie Glass ma zostać wprowadzony na rynek na przełomie 2013 i 2014. Już teraz z Google Glasses do testów otrzymała wybrana grupa programistów, stworzono też pierwsze aplikacje (m.in. wyświetlające informacje z dziennika New York Times).
- Opracowana przez nas technologia OLED ma unikalną cechę. Pozwala bowiem użytkownikowi na sterowanie urządzeniem za pomocą ruchów oczami – podkreśla dr Rigo Herold z Fraunhofer COMEDD, jeden z projektantów tego produktu w informacji prasowej opublikowanej przez firmę.
Naszym niemieckim partnerom serdecznie gratulujemy sukcesu podczas tegorocznej edycji targów CeBIT.
fot. Fraunhofer COMEDD.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji