EIT+ || Prezes EIT+ prof. Jerzy Langer: Europa musi postawić na naukę
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Prezes EIT+ prof. Jerzy Langer: Europa musi postawić na naukę

- Milion, 20 milionów i 20 miliardów euro. To liczby kluczowe dla przyszÅ‚oÅ›ci Europy – mówiÅ‚ Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ prof. Jerzy Langer podczas otwarcia konferencji stowarzyszenia Climate-KIC. Eksperci ds. zrównoważonego rozwoju i ekologii obradowali w dniach 4-5 grudnia br. we WrocÅ‚awiu.

Obecnie coraz wiÄ™kszÄ… rolÄ™ w globalnej gospodarce odgrywajÄ… kraje wschodzÄ…ce: Chiny, Indie oraz Brazylia. Już teraz wielu naukowców i analityków wskazuje, że te paÅ„stwa w najbliższych latach zajmÄ… eksponowane miejsce w Å›wiatowym systemie ekonomicznym oraz naukowym, doÅ‚Ä…czajÄ…c do USA.

Prof. Jerzy Langer w swoim przemówieniu otwierajÄ…cym konferencjÄ™ Climate-KIC we WrocÅ‚awiu opowiadaÅ‚ o wyzwaniach, z którymi Europa w najbliższych latach bÄ™dzie musiaÅ‚a siÄ™ zmierzyć, żeby dotrzymać kroku krajom cieszÄ…cym siÄ™ imponujÄ…cym tempem rozwoju. WskazaÅ‚, że Stary Kontynent musi postawić na naukÄ™, innowacyjnÄ… gospodarkÄ™ oraz na sektor R&D (Research & Development). Zdaniem prof. Langera, w tych miejscach leży klucz do pomyÅ›lnej przyszÅ‚oÅ›ci Europy.

- W Europie obecnie studiuje ok. 20 milionów osób. Ponadto, co czwarty europejski student mieszka w kraju „nowej Europy”. W USA liczba studentów ksztaÅ‚tuje siÄ™ na podobnym poziomie. Ale gdy porównamy liczbÄ™ mieszkaÅ„ców Europy i Ameryki zobaczymy, że na Starym Kontynencie brakuje 13 mln studentów. To dla nas zadanie do wykonania. O Ameryce czÄ™sto mówi siÄ™, że MekkÄ… dla obcokrajowców. Dlaczego nie sprawimy, że to Europa bÄ™dzie dla nich, w tym dla studentów, miejscem wymarzonym do życia lub nauki? – pytaÅ‚ prof. Jerzy Langer.

Jak wskazaÅ‚ Prezes ZarzÄ…du EIT+, porównanie z USA pozwala dostrzec też innÄ… europejskÄ… bolÄ…czkÄ™, czyli zbyt maÅ‚Ä… liczbÄ™ specjalistów w sektorze badaÅ„ i rozwoju.

- Milion – tylu badaczy brakuje w Europie, gdy porównamy jej stan demograficzny z USA. Ta luka jest szczególnie dotkliwa w biznesie oraz w branżach operujÄ…cych na styku biznesu i Å›wiata nauki. Czeka nas jeszcze sporo pracy nad budowÄ… infrastruktury sÅ‚użącej badaczom. PieniÄ™dzy, zwÅ‚aszcza w sektorze akademickim, nie zabraknie. Problemem, z którym musimy siÄ™ zmierzyć jest fakt, że w ostatnich latach kariera naukowa czy praca badawcza nie byÅ‚a szczególnie atrakcyjna dla mÅ‚odych ludzi, zwÅ‚aszcza w nowym krajach czÅ‚onkowskich Unii - przekonywaÅ‚ prof. Jerzy Langer.

Te braki sÄ… problemem o tyle ważnym, bo wpisujÄ… siÄ™ w kontekst, które prof. Langer ujÄ…Å‚ w liczbie 20 miliardów. Co najmniej takÄ… wÅ‚aÅ›nie kwotÄ™ (w euro) Unia Europejska planuje wydawać rocznie w ramach budżetu na lata 2014-2020 na sektor badaÅ„, rozwoju i innowacyjnoÅ›ci. Takie pieniÄ…dze bÄ™dÄ… ogromnym bodźcem rozwojowym dla wszystkich europejskich branż zaangażowanych w budowÄ™ gospodarki innowacyjnej. I mogÄ… walnie siÄ™ przyczynić do wzrostu konkurencyjnoÅ›ci ekonomicznej Europy - pod warunkiem, że mÅ‚odzi Europejczycy zechcÄ… wiÄ…zać swoje zawodowe plany oraz ambicje z karierÄ… naukowÄ….

- W krajach „nowej” dziesiÄ…tki w UE, liczba badaczy czy naukowców musi siÄ™ podwoić. Tylko w Polsce w tego typu aktywność zawodowÄ… musi siÄ™ zaangażować dodatkowo 100 tys. ludzi. To niewiarygodne trudne wyzwanie, ale musimy siÄ™ podjąć jego realizacji, jeÅ›li nie chcemy spaść do roli kraju peryferyjnego. ByÅ‚y prezydent USA Bill Clinton zawsze miaÅ‚ przed sobÄ… na biurku kartkÄ™ z napisem „Economy, you fool”. By zapewnić Europie pomyÅ›lnÄ… przyszÅ‚ość i mieć pewność, że nie odpadnie ona z globalnego wyÅ›cigu, nadszedÅ‚ czas, by na naszych biurkach zagoÅ›ciÅ‚ napis „Researchers, you fool” – zakoÅ„czyÅ‚ prof. Jerzy Langer.

Prezentacja prof. Jerzego Langera na otwarcie konferencji Climate-KIC we Wrocławiu (materiał w języku angielskim):

 

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres