EIT+ || Prezes Klimatycznego-KIC Mary A. Ritter o konferencji we Wrocławiu: "Wiążę duże nadzieje z tym wydarzeniem"
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Prezes Klimatycznego-KIC Mary A. Ritter o konferencji we Wrocławiu: "Wiążę duże nadzieje z tym wydarzeniem"

Czym zajmuje się stowarzyszenie Climate-KIC? Jakie projekty realizuje, by uczynić Europę kontynentem proekologicznym i lepiej gospodarującym energią? O tym opowiada nam w wywiadzie Mary A.Ritter, prezes stowarzyszenia Climate-KIC. Zachęcamy do lektury.

Co jest gÅ‚ównym celem dziaÅ‚alnoÅ›ci stowarzyszenia Climate-KIC i rozwijanych przez niego projektów?
Mary A. Ritter*:
Climate-KIC stwarza szanse dla innowatorów, którzy realizujÄ… projekty zwiÄ…zane ze zmianami klimatu, chcÄ…cych w ten sposób ksztaÅ‚tować Å›wiatowÄ… gospodarkÄ™ jutra. Pomagamy im nawiÄ…zać odpowiednie kontakty, stworzyć produktywne sojusze, aby ich pomysÅ‚y mogÅ‚y rozkwitać, tworzÄ…c jednoczeÅ›nie  ekonomicznie korzystne zmiany. Tworzymy miÄ™dzynarodowÄ… sieć, skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™  z dynamicznych firm, najlepszych instytucji akademickich i jednostek sektora publicznego. DziÄ™ki tej wspóÅ‚pracy, nasza wspólnota przeksztaÅ‚ca cenne pomysÅ‚y z obszaru dotyczÄ…ce zmian klimatu w sukces komercyjny.

Jakiej tematyce poświęcona będzie grudniowa konferencja Climate-KIC we Wrocławiu?
Mary A. Ritter:
Eksperci innowacyjnoÅ›ci, przedsiÄ™biorczoÅ›ci i edukacji  spoÅ‚ecznoÅ›ci Climate-KIC we WrocÅ‚awiu w sposób otwarty zaprezentujÄ… naszÄ… pracÄ™ i osiÄ…gniÄ™cia w tych dziedzinach. PrzykÅ‚adowo, o swoich projektach opowiedzÄ… nam studenci, szkoÅ‚y letniej, programu The Journey, podczas której dowiedzieli siÄ™, jak przekuć pomysÅ‚y biznesowe w nowe start-upy. Nasze wsparcie w inkubowaniu mÅ‚odego biznesu to różnego rodzaju pomoc dla poczÄ…tkujÄ…cych przedsiÄ™biorców, aby pomóc im zacząć i rozpoznać potencjaÅ‚ rynku. Mamy nadziejÄ™, że obrady we WrocÅ‚awiu wzmocniÄ… naszÄ… sieć w Europie Wschodniej. Pracujemy w Polsce i na WÄ™grzech, mamy wiÄ™c kilka przykÅ‚adów projektów już istniejÄ…cych. Chcemy stymulować  i rozwijać naszÄ… sieć kontaktów w tej części Europy.

Co sprawiło, że władze stowarzyszenia Climate-KIC zdecydowały się zorganizować konferencję właśnie we Wrocławiu?
Mary A. Ritter:
Dolny ÅšlÄ…sk jest partnerem w ramach sieci Regionalnej Wspólnoty WdrożeÅ„ Innowacji w Climate-KIC. Regiony należące do tej sieci odgrywajÄ… szczególnie ważnÄ… rolÄ™, biorÄ…c pod uwagÄ™ zakres ich bieżącej dziaÅ‚alnoÅ›ci i inwestycji, dostÄ™p do mieszkaÅ„ców i rynku, a także zdolność do okreÅ›lania ich konkretnych potrzeb. Ta konferencja jest okazjÄ… dla WrocÅ‚awia
i Dolnego ÅšlÄ…ska do zaprezentowania siÄ™ czÅ‚onkom Climate-KIC oraz szerokiej europejskiej publicznoÅ›ci bieżących projektów i możliwoÅ›ci.

To także doskonaÅ‚a okazja na wzmocnienie powiÄ…zaÅ„ pomiÄ™dzy WrocÅ‚awiem, Dolnym ÅšlÄ…skiem a Climate-KIC. Jestem bardzo ciekawa dyskusji z wrocÅ‚awskimi partnerami na temat sposobu inwestowania funduszy unijnych w mieÅ›cie i regionie. Åšrodki te sÄ… w coraz wiÄ™kszym stopniu zorientowane na innowacje, wspieranie maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw, a także promowanie przejÅ›cia do gospodarki niskoemisyjnej. To cele, które idealnie wpasowujÄ… siÄ™ w misjÄ™ realizowanÄ… przez Climate-KIC.

Eksperci na caÅ‚ym Å›wiecie sÄ… przekonani, że rozwój zrównoważonej gospodarki jest kluczowym czynnikiem dla przyszÅ‚oÅ›ci miast, krajów lub regionów. Co sÄ…dzi Pani o wielu różnych europejskich dziaÅ‚aniach, skierowanych wÅ‚aÅ›nie na rzecz zrównoważonej gospodarki?
Mary A. Ritter:
PrzejÅ›cie do modelu bardziej zrównoważonej gospodarki jest wspólnym wyzwaniem dla europejskich miast, regionów i paÅ„stw. Znalezienie wÅ‚aÅ›ciwych rozwiÄ…zaÅ„ wymaga eksperymentowania i nakÅ‚adów inwestycyjnych, żeby odnieść siÄ™ do wyzwaÅ„ stojÄ…cych przed danym regionem, ale również żeby miaÅ‚y możliwość przeniesienia ich na inny grunt, w innym regionie.

W wielu przypadkach miasta i regiony w caÅ‚ej Europie, wdrażajÄ…c programy promujÄ…ce zasady zrównoważonej gospodarki, stosujÄ… różne modele stylu życia, mobilnoÅ›ci poruszania siÄ™ czy konsumpcji. RozwiÄ…zania muszÄ… wykraczać poza sferÄ™ czysto technologicznÄ… - muszÄ… obejmować istotne zagadnienia spoÅ‚eczne i ekonomiczne, jak zaangażowanie mieszkaÅ„ców w nastÄ™pujÄ…ce zmiany czy nowe modele finansowe wspierajÄ…ce transformacjÄ™.

WÅ‚adze WrocÅ‚awia rozwijajÄ… szereg projektów, które majÄ… uczynić miejskÄ… gospodarkÄ™ oraz miejski system  transportu bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla Å›rodowiska. To m.in. sieć rowerów miejskich, czy elektroniczny system zarzÄ…dzania transportem miejskim (Inteligentny System Transportu), który jest zorientowany na usprawnienie komunikacji zbiorowej. Co sÄ…dzi Pani o tego typu dziaÅ‚aniach?
Mary A. Ritter: 
SÅ‚yszaÅ‚am o inwestycjach, które wdraża WrocÅ‚aw, zwÅ‚aszcza o tych, które majÄ… usprawnić komunikacjÄ™ zbiorowÄ…. WrocÅ‚aw jest jednym z partnerów w naszym projekcie Pioneer Cities. Obok stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska, uczestniczy w nim Birmingham (Wielka Brytania), Castellon (Hiszpania), Frankfurt nad Menem (Niemcy), dwa miasta z WÅ‚och: Bolonia i Modena, a także Budapeszt (WÄ™gry).  

Projekt ma na celu ocenÄ™ nowych modeli innowacji w miejskich systemów w zakresie budynków, mobilnoÅ›ci i sieci energetycznych. Pierwsze wyniki projektu bÄ™dÄ… dostÄ™pne wkrótce i mamy nadziejÄ™, że bÄ™dÄ… źródÅ‚em nowych pomysÅ‚ów i propozycji dla WrocÅ‚awia oraz innych miast. WrocÅ‚aw uczestniczy też w naszym programie praktyk Pioneers into Practice, w ramach którego osoby zaangażowane w projekty dot. zrównoważonego rozwoju mogÅ‚y wyjechać na praktyki do innych miast partnerskich Climate-KIC, by przekonać siÄ™, jak tego typu inwestycje sÄ… realizowane za granicÄ…. Ta wymiana doÅ›wiadczeÅ„ i pomysÅ‚ów jest dla kluczowa aby zwiÄ™kszyć skalÄ™ naszych dziaÅ‚aÅ„ w Europie.
 
*prof. Mary A. Ritter – prezes Stowarzyszenia Climate-KIC, wykÅ‚adowca na Imperial College w Londynie, gdzie jest też prorektorem ds. studiów doktoranckich oraz spraw miÄ™dzynarodowych.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres