Prezes Zarządu EIT+ prof. Jerzy Langer: Kampus Pracze ma być miejscem budzącym dumę wrocławian
|
W wywiadzie dla portalu tuWroclaw.com, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ prof. Jerzy Langer (na zdjęciu) opowiada o wizji rozwoju Kampusu EIT+ na Praczach Odrzańskich.
Kampus Pracze EIT+ musi stać siÄ™ miejscem, z którym bÄ™dÄ… siÄ™ z dumÄ… identyfikowali wrocÅ‚awianie. Każdy odwiedzajÄ…cy powinien znaleźć coÅ› dla siebie. WÅ‚odarzom miasta bardzo zależy, by Kampus Pracze staÅ‚ siÄ™ jednym z gÅ‚ównych miejsc o wymiarze spoÅ‚ecznym, do którego mieszkaÅ„cy po prostu bÄ™dÄ… chcieli przychodzić. StÄ…d obecność Humanitarium, które bÄ™dzie siÄ™ bardzo rozbudowywaÅ‚o dziÄ™ki „Ogrodom DoÅ›wiadczeÅ„”.
- Kampus Pracze ma być nowoczesnÄ…, ale również peÅ‚nÄ… wdziÄ™ku i czaru parkowego przestrzeniÄ… dla mieszkaÅ„ców WrocÅ‚awia. Planujemy budowÄ™ infrastruktury, która zapewni pracujÄ…cym tu naukowcom oraz mieszkaÅ„com WrocÅ‚awia aktywny wypoczynek i relaks. Chcemy też otworzyć Kampus na spotkania sÅ‚użące wymianie wiedzy, jak seminaria naukowe i konferencje – opowiada prof. Jerzy Langer.
Tak w przyszłości będzie wyglądał Kampus Pracze EIT+:
Kampus bÄ™dzie otwarty m.in. na inicjatywy kulturalne, a także na studentów. Jak przekonuje Prezes ZarzÄ…du EIT+:
- Na Kampusie, lub w jego bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci, powstanÄ… hotele studenckie, domy goÅ›cinne, sala muzyczna, obiekty sportowe i restauracje. To byÅ‚ bardzo ważny element strategii EIT+, dziÄ™ki której powstaÅ‚ projekt WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+. Planujemy również udostÄ™pnić nasz teren w inny sposób, myÅ›limy np. nad sezonowym lodowiskiem, kinem letnim, placem zabaw naukowych dla dzieci oraz o innych atrakcjach.
Prof. Jerzy Langer podkreÅ›la też, że dużą szansÄ… dla EIT+ jest to, iż spóÅ‚kÄ™ tworzÄ… mÅ‚odzi ludzie wywodzÄ…cy siÄ™ z różnych Å›rodowisk, m.in. biznesu i nauki. To sprawia, że pod szyldem spóÅ‚ki bÄ™dzie można realizować wiele projektów z pogranicza np. medycyny i multimedialnej edukacji. W ten sposób EIT+ może otworzyć przed WrocÅ‚awiem nowe horyzonty rozwoju, zwiÄ…zane z gospodarkÄ… opartÄ… na wiedzy i innowacyjnoÅ›ci. Kluczowy jest jednak aspekt badawczy, nakierowany na nowe rozwiÄ…zania technologiczne.
- Mamy nadzieję, że kampus Pracze stanie się jednym z kamieni milowych w odbudowie innowacyjnego sektora badawczego w naszym kraju. Bo bez niego i to w skali adekwatnej to roli demograficznej Polski i naszego potencjału gospodarczego, Polska nie ma żadnych szans w dłuższej skali czasowej - wyjaśnia Prezes Zarządu EIT+.
Prace budowlane na Praczach OdrzaÅ„skich trwajÄ… już od ponad roku, ale ich efekty już widać, gdy tylko wejdziemy na teren Kampusu. Wzrok przyciÄ…ga przede wszystkim charakterystyczna i przepiÄ™kna wieża zegarowa i prawie ukoÅ„czony budynek centralny, które sÄ… naszÄ… wizytówkÄ…. Blisko poÅ‚owa starych budynków jest przebudowywana od Å›rodka by sprostać rygorystycznym wymogom. Zachowany bÄ™dzie z caÅ‚ym pietyzmem architektoniczny ksztaÅ‚t tej zabudowy. Ta część zacznie już pracować za rok, a w peÅ‚ni pod koniec 2014 r.
- Bardzo wiele dzieje siÄ™ już dzisiaj. W grudniu 2011 r. otworzyliÅ›my z ogromnÄ… pomocÄ… miasta „Humanitarium”, które bÄ™dziemy rozwijać, m.in. budujÄ…c Å›cieżki edukacyjne w okolicznym, urokliwym parku. Z kolei w październiku br. uruchomiliÅ›my pierwszy na Dolnym ÅšlÄ…sku Biobank. To szansa na to, aby w przyszÅ‚oÅ›ci skuteczne leczyć nawet ciężko chorych pacjentów - podsumowuje prof. Jerzy Langer.
Cały wywiad z Prezesem Zarządu EIT+ prof. Jerzym Langerem znajdą Państwo pod tym linkiem.
(wizualizacja: CreoProject).
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji