Prezes ZarzÄ…du EIT+ prof. Jerzy Langer w wywiadzie dla portalu biotechnologia.pl
|
W rozmowie z portalem biotechnologia.pl, Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ prof. Jerzy Langer diagnozuje, jakie sÄ… najważniejsze problemy strukturalne polskiej nauki. To m.in. zbyt maÅ‚a liczba Å›rodków przeznaczana na badania i rozwój przez rodzime firmy, za maÅ‚o badaczy, a także źle uÅ‚ożona wspóÅ‚praca na linii nauka - biznes.
- Polska jest w grupie czterech krajów Unii Europejskiej, które majÄ… najgorsze wyniki w dziedzinie innowacyjnoÅ›ci. W Polsce, w sektorze prywatnych przedsiÄ™biorstw jedynie 11 proc. wydatków przeznaczonych jest na badania i rozwój. W tym czasie Niemcy, czy też inne kraje Europy, np. Dania i Szwecja na sferÄ™ R&D (Research and Development) przeznaczajÄ… ponad poÅ‚owÄ™ swoich wydatków. To pokazuje skalÄ™ opóźnienia. Mamy też problem z liczebnoÅ›ciÄ… kadry naukowej. PrzypomnÄ™, że w Polsce - by osiÄ…gnąć choćby Å›redni poziom UE - musimy podwoić liczbÄ™ badaczy. Brakuje nam ok. 100 tys. osób - przekonuje Prezes ZarzÄ…du EIT+.
I dodaje: - Istotne jest to, jakÄ… część tych pieniÄ™dzy wydaje siÄ™ na technologie tworzone od podstaw. Skala tych wydatków znajduje siÄ™ w granicach bÅ‚Ä™du statystycznego, ponieważ wynosi tylko ok. 3 proc. Poza tym, tego typu wydatki nie mogÄ… i nie powinny być ponoszone przez oÅ›rodki akademickie. W sposób naturalny należaÅ‚oby je przenieść na instytucje biznesowe. Jeżeli Å›wiat biznesu nie bÄ™dzie zainteresowany wynikami generowanymi w oÅ›rodkach akademickich, to nic z tego nie wyjdzie - dodaje prof. Jerzy Langer.
Zdaniem prezesa EIT+, nauka w Polsce ma ogromny potencjaÅ‚. Po pierwsze dziÄ™ki dostÄ™pnoÅ›ci wielu różnych programów, z których można finansować badania - organizowanych zarówno w kraju (np. przez FundacjÄ™ na rzecz Nauki Polskiej), jak też miÄ™dzynarodowych. Drugim pozytywnym czynnikiem jest, w opinii prof. Jerzego Langera, rosnÄ…ce zainteresowanie tematykÄ… gospodarki innowacyjnej w gronie mÅ‚odych, zdolnych badaczy oraz przedsiÄ™biorców. DziÄ™ki nim, wspóÅ‚praca Å›wiata akademickiego z biznesem lub przemysÅ‚em może nabrać rumieÅ„ców.
- NajwiÄ™kszÄ… szansÄ… i gwarancjÄ… na poprawÄ™ sytuacji polskiej nauki i jej relacji z biznesem jest mÅ‚ode pokolenie. W tej chwili jest czas, w którym tworzy siÄ™ w Polsce nowy porzÄ…dek spoÅ‚eczny. Część mÅ‚odych ludzi znowu chciaÅ‚oby swoje marzenia i pasje realizować w nauce lub w innowacyjnym biznesie. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ to wÅ‚aÅ›nie miejsce dla nich. Już teraz mamy sygnaÅ‚y, że naszym Kampusem Pracze interesujÄ… siÄ™ osoby spoza Polski oraz naukowcy, którzy chcieliby tutaj przyjechać ze swoimi grantami ERC - opowiada prof. Jerzy Langer.
Szef EIT+ w wywiadzie podkreÅ›la też, że spóÅ‚ka jest nastawiona na to, by otwierać przed naukowcami oraz Å›wiatem biznesu nowe możliwoÅ›ci – zarówno w zakresie wspierania badaÅ„, jak też komercjalizacji ich wyników.
- My nie powstajemy jako konkurencja bÄ…dź kontrpropozycja dla obecnego porzÄ…dku akademickiego, ale jako sposób na zwielokrotnienie szans tego Å›rodowiska w harmonijnej wspóÅ‚pracy z nim, zwÅ‚aszcza z WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska. Nasza filozofia brzmi tak: 1/3 naszych pracowników patrzy w niebo i ma szukać Nobla, natomiast pozostaÅ‚e 2/3 myÅ›li komercyjnie i ma to niebo sprzedawać.
Cały wywiad znajdą Państwo na łamach portalu biotechnologia.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji