Prezes Zarządu EIT+ prof. Jerzy Langer członkiem grupy doradczej programu „Horyzont 2020”
|
Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ prof. Jerzy Langer został członkiem grupy doradczej w programie "Horyzont 2020", który realizować będzie Komisja Europejska. To jeden z najważniejszych programów Unii Europejskiej, dzięki któremu będzie możliwe spójne budowanie gospodarki innowacyjnej na Starym Kontynencie.
Program "Horyzont 2020" rozpocznie się w styczniu 2014 r. Wtedy też będzie można składać pierwsze projekty. Komisja Europejska, aby zapewnić wysoką jakość przy wyborze wniosków o dofinansowanie utworzyła specjalne grupy doradcze, do których zaproszono światowej klasy ekspertów z różnych dziedzin. Ich zadaniem jest przede wszystkim specjalistyczne doradztwo, dbanie o spójność i realizacja celów postawionych przed programem.
Do udziału w grupie doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)” został zaproszony prof. Jerzy Langer, Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który współtworzył nową wizję tego programu, by stał się „bliźniakiem” ERC w dziedzinie badań stosowanych. Do tej pory ograniczał się on do nowych technologii w informatyce. W programie Horyzont 2020 to ograniczenie będzie zniesione. Sam program FET jest koordynowany przez DG CONNECT.
Program „Horyzont 2020” należy do głównych filarów tzw. Unii Innowacji – jednej z inicjatyw przewodnich strategii „Europa 2020”. Na jego realizację przeznaczono prawie 80 mld euro. To pakiet na rzecz rozwoju badań naukowych oraz innowacji, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności Europy na świecie. Dotyczy on przede wszystkim przekształcania odkryć naukowych w innowacyjne produkty i usługi, które otworzą nowe możliwości dla przedsiębiorstw i poprawią jakość życia.
Na dziedzinę „Future and Emerging Technologies (FET)”, w której doradcą będzie Pan Profesor Langer, zaplanowano zainwestowanie ponad 3 mld euro, co oznacza, że jest to jeden z największych i najważniejszych obszarów na lata 2014 – 2020. Jednocześnie w nowym programie znacząco ograniczono formalności, upraszczając przepisy i procedury, aby przyciągnąć większą liczbę wybitnych naukowców i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji