Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Prof. Jerzy Langer „Patrzę bez obaw na przyszłość i Polski i naszego regionu”

„Patrzę bez obaw na przyszłość i Polski i naszego regionu, ale złożone badania naukowe nie przynoszą wyników w pięć minut” podkreśla prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu EIT+, który udzielił wywiadu dla dwujęzycznego magazynu gospodarczego Biznes Dolnośląski.

Zeszły rok 2013 był dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kolejnym kamieniem milowym na drodze jego rozwoju. W czerwcu zakończony został następny etap budowy laboratoriów Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów, który zaowocował oddaniem do użytkowania pierwszego budynku laboratoryjnego. Warto zaznaczyć, co podkreśla również prof. Jerzy Langer, że EIT+ ma być przede wszystkim iskrą, która przyczyni się do głębszego powiązania sektora nauki z sektorem biznesu i „odpali czołg rozwoju na Dolnym Śląsku”, którego już potem nie będzie można zatrzymać.

- Wrocławskie Centrum Badań EIT + powstało jako wspólna inicjatywa środowiska akademickiego i gminy Wrocław. Ten unikalny w skraju kraju projekt już teraz jest traktowany jako wzorcowy model w procesie instytucjonalnego budowania tzw. inteligentnej strategii specjalizacji – podstawy nowej polityki spójności. Komisja Europejska uważa bowiem, że tylko takie centra akademicko-biznesowe jak EIT+ są rozwiązaniem dla problemów, przed którymi stoją kraje Europy Środkowej.

Na co zatem mogą liczyć firmy rozpoczynające współpracę z EIT+ już dzisiaj? Jak zauważa prof. Jerzy Langer przede wszystkim na ogromne i unikatowe w skali europejskiej możliwości laboratoryjne, z których od 1 stycznia br. roku mogą już korzystać przedsiębiorcy, naukowcy oraz biznes.

- Już teraz, w pierwszym budynku laboratoryjnym mamy unikalny zestaw analityczny o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Składający się z trzech najbardziej zaawansowanych spektrometrów NMR, ultra-dyfraktometrów, zestawu spektroskopii masowej i spektrometrów do badań powierzchni (np. unikalny mikroskop sił atomowych (AFM) z głowicą  FastScan). Te wszystkie urządzenia mogą służyć zarówno do zaawansowanych badań naukowych, jak i zautomatyzowanych pomiarów diagnostycznych. 

Kampus Pracze to jednak nie tylko wyjątkowe laboratoria i dostęp do unikalnej aparatury, ale również specjaliści, wykwalifikowane zespoły badawcze, menedżerowie projektów oraz eksperci transferu technologii, którzy potrafią wspólnie z biznesem rozwiązywać ich problemy dbając o tak cenny i ważny dla wszystkich czas. Jak pokazują pierwsze wyniki Spółki, na które również powołuje się Prezes Zarządu EIT+, transfer wiedzy z EIT+ do biznesu jest możliwy, ale wymaga przede wszystkim czasu.

- Przykładów jest już sporo, choć my dopiero otwieramy nasze laboratoria, ale o konkretach porozmawiamy wtedy, kiedy obie strony będą na to gotowe. Wolałbym na tym etapie mówić o możliwościach, które się pojawiają, a nie o faktach dokonanych. Taki proces wymaga czasu. 

Pełen wywiad z prof. Jerzym Langerem, Prezesem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu magazynu "Biznes Dolnośląski" lub TUTAJ.

 

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres