Prof. Mirosław Miller gościem debaty o polskiej innowacyjności zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP
|
Jak uczynić polską gospodarkę ważnym węzłem europejskiej innowacyjności? O tym debatowano w czwartek podczas seminarium eksperckiego zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W debacie udział wziął prof. Mirosław Miller, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
W latach 2014-2020 obowiązywać będą nowe założenia dotyczące programowania funduszy z Unii Europejskiej. W nadchodzącej perspektywie finansowej planuje się zwiększyć nakłady m.in. na badania i rozwój, a także na wspieranie mechanizmów promujących innowacyjność. Tym zagadnieniom poświęcone było prezydenckie seminarium eksperckie pt. „Efektywne wykorzystanie funduszy publicznych na rozwój innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w okresie 2014-2020”.
Dyskusjom przewodził wybitny biochemik i prezydencki doradca prof. Maciej Żylicz, a do debaty zaproszono ekspertów, naukowców, przedsiębiorców, ekonomistów i finansistów z całej Polski. Wszystko po to, by poznać doświadczenia oraz pomysły każdego ze środowisk zajmujących się rozwojem polskiej gospodarki innowacyjnej. W gronie debatujących znalazł się prof. Mirosław Miller, Prezes Zarządu EIT+. Nasza spółka w ciągu kilku lat działalności wypracowała sobie opinię lidera polskiej innowacyjności, m.in. dzięki powołaniu aż trzynastu start-upów.
Prezydenckie seminarium podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył strategicznych wyzwań dla rozwoju Polski w kontekście raportu „Kurs na innowacje”, a debatowano nad tezami zaprezentowanymi przez prof. Grzegorza Gorzelaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi blok tematyczny poświęcono założeniom unijnego wsparcia dla innowacyjności i konkurencyjności w perspektywie finansowej 2014-2020, a głównym mówcą był Marcin Łata (Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego). Podczas ostatniego bloku tematycznego zastanawiano się nad założeniami polskiej polityki klastrowej do 2020 r. Głównym panelistą w tej debacie był Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Wspomniany w tekście raport "Kurs na innowacje" można pobrać TUTAJ.
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...
więcej informacji