EIT+ || Prof. Shuji Nakamura z wizytą w Kampusie Pracze EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Prof. Shuji Nakamura z wizytÄ… w Kampusie Pracze EIT+

W piÄ…tek (14 wrzeÅ›nia br.) Kampus Pracze WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ odwiedziÅ‚ jeden z najwybitniejszych wspóÅ‚czesnych naukowców. Prof. Shuji Nakamura spotkaÅ‚ siÄ™ z naukowcami i pracownikami EIT+ podczas specjalnego seminarium.

PochodzÄ…cy z Japonii prof. Nakamura opowiadaÅ‚ o poczÄ…tkach swojej pracy nad technologiÄ…, która przyniosÅ‚a mu wielkie uznanie na caÅ‚ym Å›wiecie i prestiżowe nagrody, m.in. Millenium Technology Prize w 2006 r. i nominacjÄ™ do Nagrody Nobla pięć lat później. PodkreÅ›laÅ‚, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego.

- Przez wiele lat prowadziÅ‚em badania caÅ‚ymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale caÅ‚y czas wierzyÅ‚em, że obrana przeze mnie droga jest sÅ‚uszna i z uporem rozwijaÅ‚em technologiÄ™, nad którÄ… pracowaÅ‚em z takim zapaÅ‚em. Ten wysiÅ‚ek przyniósÅ‚ sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniÅ‚em siÄ™ do tak ważnego odkrycia dla Å›wiata – opowiadaÅ‚ naukowiec z Japonii.

Prof. Nakamura podkreÅ›laÅ‚ też zalety technologii LED m.in.  dziedzinie ochrony Å›rodowiska. Lampy zawierajÄ…ce diody LED zużywajÄ… znacznie mniej energii, sÄ… też bardziej wydajne. To sprawia, że sÄ… idealnÄ… technologiÄ… do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarzÄ…dzajÄ…cych urzÄ…dzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektrycznoÅ›ciÄ…. 

Seminarium w Kampusie Pracze WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ ukoronowaÅ‚o dwudniowÄ… wizytÄ™ prof. Shuji Nakamury we WrocÅ‚awiu. W stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska ten wybitny naukowiec goÅ›ciÅ‚ na zaproszenie Prezydenta miasta, RafaÅ‚a Dutkiewicza. Przed przyjazdem do siedziby EIT+, prof. Nakamura, wspólnie z prof. Detlefem Hommelem (koordynatorem projektu NanoMat w EIT+) i czÅ‚onkiem zarzÄ…du SpóÅ‚ki Tomaszem Gondkiem, spotkaÅ‚ siÄ™ z dziennikarzami w Ratuszu. PodzieliÅ‚ siÄ™ z nimi kilkoma swoimi pomysÅ‚ami na pogÅ‚Ä™bienie wspóÅ‚pracy z EIT+, m.in. nad rozwijaniem technologii LED. Natomiast w czwartek wygÅ‚osiÅ‚ otwarty wykÅ‚ad na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego.

Prof. Shuji Nakamura cieszy siÄ™ ogromnym uznaniem w Å›wiecie nauki. CzÄ™sto nazywany jest nastÄ™pcÄ… Thomasa Edisona. Dlaczego? Bo prowadzone przez niego badania przyczyniÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi do stworzenia pierwszego niebieskiego lasera oraz rozwoju prac nad diodami typu LED i diodami laserowymi. ZaowocowaÅ‚y intensyfikacjÄ… prac nad póÅ‚przewodnikowymi źródÅ‚ami Å›wiatÅ‚a, które mogÄ… zastÄ…pić tradycyjne żarowe. Prace prof. Nakamury pozwoliÅ‚y na wykorzystanie niebieskiego lasera do zagÄ™szczenia zapisu danych na noÅ›nikach optycznych, na upowszechnienie nowych źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a oraz na zastosowanie laserów w badaniach spektroskopowych i medycznych.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres