Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Prof. Shuji Nakamura z wizytą w Kampusie Pracze EIT+

W piątek (14 września br.) Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ odwiedził jeden z najwybitniejszych współczesnych naukowców. Prof. Shuji Nakamura spotkał się z naukowcami i pracownikami EIT+ podczas specjalnego seminarium.

Pochodzący z Japonii prof. Nakamura opowiadał o początkach swojej pracy nad technologią, która przyniosła mu wielkie uznanie na całym świecie i prestiżowe nagrody, m.in. Millenium Technology Prize w 2006 r. i nominację do Nagrody Nobla pięć lat później. Podkreślał, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego.

- Przez wiele lat prowadziłem badania całymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale cały czas wierzyłem, że obrana przeze mnie droga jest słuszna i z uporem rozwijałem technologię, nad którą pracowałem z takim zapałem. Ten wysiłek przyniósł sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniłem się do tak ważnego odkrycia dla świata – opowiadał naukowiec z Japonii.

Prof. Nakamura podkreślał też zalety technologii LED m.in.  dziedzinie ochrony środowiska. Lampy zawierające diody LED zużywają znacznie mniej energii, są też bardziej wydajne. To sprawia, że są idealną technologią do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarządzających urządzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektrycznością. 

Seminarium w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ ukoronowało dwudniową wizytę prof. Shuji Nakamury we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska ten wybitny naukowiec gościł na zaproszenie Prezydenta miasta, Rafała Dutkiewicza. Przed przyjazdem do siedziby EIT+, prof. Nakamura, wspólnie z prof. Detlefem Hommelem (koordynatorem projektu NanoMat w EIT+) i członkiem zarządu Spółki Tomaszem Gondkiem, spotkał się z dziennikarzami w Ratuszu. Podzielił się z nimi kilkoma swoimi pomysłami na pogłębienie współpracy z EIT+, m.in. nad rozwijaniem technologii LED. Natomiast w czwartek wygłosił otwarty wykład na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Shuji Nakamura cieszy się ogromnym uznaniem w świecie nauki. Często nazywany jest następcą Thomasa Edisona. Dlaczego? Bo prowadzone przez niego badania przyczyniły się między innymi do stworzenia pierwszego niebieskiego lasera oraz rozwoju prac nad diodami typu LED i diodami laserowymi. Zaowocowały intensyfikacją prac nad półprzewodnikowymi źródłami światła, które mogą zastąpić tradycyjne żarowe. Prace prof. Nakamury pozwoliły na wykorzystanie niebieskiego lasera do zagęszczenia zapisu danych na nośnikach optycznych, na upowszechnienie nowych źródeł światła oraz na zastosowanie laserów w badaniach spektroskopowych i medycznych.

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres