Projekt ATLA - nowa inicjatywa EIT+ na rzecz wymiany wiedzy i dobrych praktyk w pracy na rzecz klimatu
|
Niwelowanie skutków zmian klimatycznych to jedno z najważniejszych wyzwaÅ„, które stojÄ… przed EuropÄ…. Aby praca na rzecz klimatu przyniosÅ‚a pożądane efekty, musi mieć możliwie szeroki zasiÄ™g miÄ™dzynarodowy. Aby pomóc wÅ‚adzom lokalnym i regionalnym w wymianie doÅ›wiadczeÅ„ oraz know how, stowarzyszenie Climate-KIC uruchomiÅ‚o projekt ATLA (Adaption Toolbox for Local Authorities). Za jego wdrożenie we WrocÅ‚awiu i na Dolnym ÅšlÄ…sku odpowiadać bÄ™dzie Departament Klimatu i Energii EIT+.
Obok Dolnego ÅšlÄ…ska, w projekt ATLA zaangażowaÅ‚y siÄ™ też europejskie regiony: Emilia Romagna (WÅ‚ochy), Valencia (Hiszpania), West Midlands (Wielka Brytania) i Åšrodkowe WÄ™gry. W każdym z nich zostanÄ… przeprowadzone ankiety, które pozwolÄ… zdiagnozować aktualne potrzeby tamtejszych wÅ‚adz w zakresie informacji na temat zmian klimatycznych oraz doÅ›wiadczeÅ„, które nabyÅ‚y podczas realizacji wczeÅ›niejszych projektów proklimatycznych. Wiedza pÅ‚ynÄ…ca z ankiet pozwoli zaÅ› na stworzenie bazy do dziaÅ‚aÅ„ adaptacyjnych i minimalizujÄ…cych zmiany klimatycznie na poziomie europejskim. Wyniki przeprowadzonych ankiet zostanÄ… omówione na konferencji World Summit Ecocity, która odbÄ™dzie siÄ™ we wrzeÅ›niu br.
W najbliższych tygodniach zespóÅ‚ projektowy Departamentu Klimatu i Energii EIT+ przeprowadzi badania we WrocÅ‚awiu i na Dolnym ÅšlÄ…sku, które umożliwiÄ… analizÄ™ doÅ›wiadczeÅ„, wiedzy, jak i potrzeb w zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz klimatu wÅ›ród wÅ‚adz lokalnych i regionalnych. Wyniki tych badaÅ„ zostanÄ… opublikowane we wspomnianym wyżej raporcie. Na ich podstawie możliwe bÄ™dzie stworzenie optymalnego modelu zarzÄ…dzania i wspierania dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z projektami na rzecz klimatu.
WedÅ‚ug raportów przygotowanych przez OrganizacjÄ™ Narodów Zjednoczonych, „80 proc. dziaÅ‚aÅ„ w celu redukcji gazów cieplarnianych i prawie 100 proc. dziaÅ‚aÅ„ adaptacji do skutków zmian klimatycznych podejmowanych jest na poziomie instytucji narodowych”. W tym wielopoziomowym procesie regionalne instytucje integrujÄ… dziaÅ‚ania poprzez wdrażanie projektów mitygujÄ…cych i adaptujÄ…cych zmiany klimatyczne. Wiele usÅ‚ug w tym zakresie już zostaÅ‚o wdrożonych w celu odpowiedzi na regionalne potrzeby. To m.in. doradztwo w zakresie analiz wrażliwoÅ›ci, serwisy informacyjne dotyczÄ…ce prognoz klimatycznych i danych sektorowych. Podstawowym problemem jest jednak rozproszony dostÄ™p do tych danych i usÅ‚ug, co utrudnia ich kompleksowe wdrożenie. DziaÅ‚ania podejmowane w ramach projektu ATLA majÄ… uporzÄ…dkować aktualny stan wiedzy, przyczyniajÄ…c siÄ™ w ten sposób do wzrostu skutecznoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ na rzecz klimatu prowadzonych w skali miÄ™dzynarodowej.
Projekt koordynuje Pani Elżbieta Szlauer z Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Wszystkie jednostki i osoby zainteresowane udziałem w badaniu są proszone o kontakt na mail adres e-mail: atla@eitplus.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji