Przedstawiciel EIT+ na konferencji o bezpieczeństwie informacji w gospodarce opartej na wiedzy
Dr Łukasz Kozera z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ był jednym z prelegentów podczas konferencji „Bezpieczeństwo informacji w gospodarce opartej na wiedzy”, która odbyła się w czwartek (15 grudnia br.) we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jej organizatorem była wrocławska Akademia Medyczna.
Czwartkowa konferencja dotyczyła jednego z najważniejszych zagadnień współczesności, czyli bezpieczeństwa informacyjnego. W dobie powszechnego dostępu do informacji i narzędzi komunikacyjnych docierających do odbiorców na skalę globalną, tematyka odpowiedniego zabezpieczenia danych o różnym charakterze urasta do miana jednej z pilniejszych spraw do uregulowania. Ważne jest też opracowanie programów edukacyjnych uwrażliwiających na problematykę zachowywania bezpieczeństwa informacyjnego.
O doświadczeniach i praktykach stosowanych w Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ opowiadał na konferencji dr Łukasz Kozera. Celem jego prezentacji było pokazanie w jaki sposób biobanki chronią dane osobowo-medyczne przed dostępem osób niepowołanych i zabezpieczają interes dawców materiału biologicznego.
Dr Łukasz Kozera to diagnosta laboratoryjny i specjalista do spraw biobankowania, mający w swoim dorobku zawodowym m.in. trzyletnie kierowanie biobankiem specjalistycznym Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii. W EIT+ pracuje on nad projektem BioBanku, w ramach którego przewidziano gromadzenie materiału biologicznego (głównie produktów krwiopochodnych), który pozwoli realizować nowoczesne, zaawansowane badania umożliwiające wykrywające markery chorób takich, jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe.
Prezentacja dr. Łukasza Kozery:
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).